08.2.2017 09:54:00

Proti základniam NATO s bohatým programom

Vo štvrtok 9. februára 2017 o 17.00 hod. zaznie Hviezdoslavovým námestím v Bratislave razantná kritika tých, ktorí sa snažia urobiť z našej vlasti cudzím vojskom obsadenú kolóniu.  

 

Vyjadrenie nášho vzťahu k budovaniu základní cudzích vojsk na území SR bude našou prvou témou. Pripomenieme si, že pri hlasovaní 12. novembra 2015 sa našli len traja poslanci NR SR, ktorí  sa postavili proti budovaniu takéhoto styčného tímu u nás: Štefan Kuffa, Igor Hraško a Helena Mezenská z klubu OĽaNO. V mene celého zhromaždenia sa im vo štvrtok za tento ich postoj verejne poďakujeme.

Druhou témou bude kritika vyslania našich vojakov do Lotyšska. Zo 141 prítomných poslancov NR SR súhlasilo s touto agresívnou provokáciou proti Rusku 116 poslancov, proti nej a teda za mier bolo 24 a 1 sa zdržal. Kto a ako hlasoval, nájdete na tomto linku: http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasovanie&ID=38246

Organizátorov protestného zhromaždenia teší, že zajtra medzi sebou privítajú jedného z nich – nezávislého poslanca Petra Marčeka, ktorý kandidoval za stranu SME RODINA – Boris Kollár.

V rámci tejto témy prečítame list predsedu Asociácie slovenských vojakov Jozefa Žarnovičana, ktorý je na služobnej ceste a preto nám svoje vystúpenie poslal písomne. Kriticky v ňom poukazuje, že „naše terajšie ozbrojené sily sú pripravované výhradne na potreby útočných operácií NATO a nakoniec aj budú použité ako živá sila na vojenskú agresiu voči inému štátu“.  No a toto sa podľa neho stalo aj jedným z dôvodov na roztrhnutie partnerskej zmluvy Asociácie... s Ministerstvom obrany SR. Ten podstatný dôvod však zaznie až na protestnom zhromaždení.

Treťou našou témou sú otázky, na ktoré ako občania potrebujeme viac informácií. Žiaľ, okrem Hviezdoslavovho námestia o nich nikde nepočuť. Pohovoria o nich predseda Slovensko-ruskej spoločnosti Ján Čarnogurský, podpredseda KSS Jalal Sulejman, predseda Slovenského Hnutia Obrody Róbert Švec, hovorca Stálej konferencie radikálnej ľavice Juraj Jánošovský, ktorý napísal otvorený list podpredsedovi vlády R. Kaliňákovi: http://www.srspol.sk/clanek-otvoreny-list-podpredsedovi-vlady-sr-a-ministrovi-vnutra-sr-judr-robertovi-kalinakovi-od-hovorcu-stalej-konferencie-radikalnej-lavice-ing-juraja-janosovskeho-13838.html a ďalší.

Bude medzi nimi aj právnik Roman Ruhig, ktorý nám predstaví Rudolfa Steigaufa, odsúdeného najskôr na 40 mesiacov nepodmienečne, potom druhostupňovým súdom podmienečne... za rasistické reči... a vysvetlí nám nielen pozadie tohto prípadu, ale aj jeho nebezpečný precedens pre nás všetkých. Nezabudnime totiž, že i my sme boli verejne označení za extrémistov! A to nielen organizátori, ale aj účastníci našich zhromaždení.

Organizátori pozvali na naše zhromaždenie aj predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča. Ten nám dnes telefonicky prisľúbil, že sa tiež pokúsi prísť.  

x x x

Pre tých účastníkov, ktorým bude príliš zima, budeme mať aj niečo na zohriatie.

Vladimír Mikunda