04.8.2012 10:55:06

Prísľub ruského vedca: O 20 rokov nájdeme mimozemšťanov

Život na iných planétach existuje a nájdený bude o 20 rokov, vyhlásil riaditeľ inštitútu aplikovanej astronómie Ruskej akadémie vied Andrej Finkeľštejn.
„Vznik života je rovnako obvyklý ako aj vznik atómu. Existujú predsa základné zákony platné pre celý vesmír. Život na iných planétach existuje. O dvadsať rokov ho objavíme“, - povedal Finkeľštejn.
Podľa vedca sa nám mimozemšťania podobajú: dvomi nohami, dvomi rukami a hlavou. „Možno majú inú farbu pleti, teda to, čo vidíme aj doma. Po celý čas, ako sme hľadali mimozemskú civilizáciu, sme predovšetkým čakali na signál z vesmíru a nie naopak“, - dodal Finkeľštejn.
Podľa informácií z vedeckých kruhov k dnešnému dňu je objavených asi tisíc „exoplanét“, teda planét rozmiestnených pri druhých hviezdach ako Slnko. 10 percent z nich sa podobá na našu Zem. Ak je na nich voda, existuje tam aj život.
V pondelok sa v inštitúte aplikovanej astronómie RAV začalo medzinárodné sympózium „Hľadanie mimozemských civilizácií“. V priebehu tejto konferencie bude zhodnotené polstoročné hľadanie mimozemského inteligentného života. Od roku 1960 prebiehajú práce na projekte „Pasívneho SETI“, v rámci ktorého sa vedci usilujú objaviť akékoľvek signály z iných planét.
Existuje aj program „Aktívneho SETI“, v ňom zase vedci uskutočnili niekoľko pokusov vyslania kontaktných signálov.
Podľa vzgljad.ru, 27. jún 2011