03.1.2022 15:11:14

Priatelia alebo nepriatelia? Po napätí v posledných týždňoch sa Putin a Erdogan telefonicky zaviazali zlepšiť vzťahy

Na snímke prezidenti Turecka a Ruska (zľava)
Na snímke prezidenti Turecka a Ruska (zľava)
(foto: TASR/AP-Presidential Press Service)


Ruský prezident Vladimír Putin a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan sa v nedeľu počas telefonátu zaviazali zlepšiť vzťahy, po napätí v súvislosti s dronmi a NATO v posledných týždňoch. (HSP)Putin a Erdogan si vymenili novoročné pozdravy a zhrnuli hlavné výsledky bilaterálnej spolupráce a potvrdili túžbu ďalej zintenzívňovať vzájomne výhodné partnerstvo medzi Ruskom a Tureckom,” uviedol Kremeľ vo vyhlásení k telefonátu lídrov.

Erdoganov úrad uviedol, že obe strany diskutovali o krokoch na zlepšenie turecko-ruských vzťahov” a zopakovali svoju túžbu rozvíjať spoluprácu vo všetkých oblastiach“. Obaja lídri sa dotkli vývoja na Kaukaze, v Sýrii a Líbyi, ako aj medzinárodného vývoja.

Vzťahy medzi Ankarou a Moskvou sú už tradične veľmi premenlivé.

Turecko spolu so zvyškom NATO kritizovali Moskvu za pripojenie Krymu v roku 2014 k Rusku a neskôr vyjadrili podporu územnej celistvosti Ukrajiny.

Ankara ale aj napriek tomu kúpila v roku 2019 ruský systém protiraketovej obrany S-400, čím vyvolala americké sankcie proti jeho obrannému priemyslu a varovanie Washingtonu pred ďalšími krokmi.

Nedávno zasa naopak Ankara rozhnevala Moskvu tým, že Ukrajine dodalo bojové bezpilotné lietadlá, ktoré Kyjev využíva v bojoch na východnej Ukrajine. Za nasadenie bezpilotných lietadiel tureckej výroby v konflikte na Donbase, Putin minulý mesiac Kyjev ostro kritizoval. Samozrejme tento krok viedol aj k ďalšiemu naštrbeniu vzťahov z Tureckom.

Ankara však tvrdí, že nemôže za to, ako Ukrajina používa turecké bezpilotné lietadlá, a dodáva, že ak štát kúpi turecké zbrane, už to nie je turecký výrobok, ale patrí krajine, ktorá ich kupuje.

Ani v otázke vzťahov s NATO, Moskvu najnovší postoj Ankary moc neteší.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu minulý týždeň naliehal na Rusko, aby upustilo od „jednostranných” požiadaviek a prijalo konštruktívnejší prístup vo svojom spore so západnými mocnosťami a NATO v otázke Ukrajiny.

Rusko chce, aby NATO poskytlo Moskve záväznú bezpečnostnú záruky že nedôjde k ďalšej expanzii aliancie na východ, tie ale NATO zatiaľ dať odmieta.

A tak, hoci obaja lídri vyjadrili svoju túžbu o zlepšení bilaterálnych vzťahov, je veľmi otázne, či k zlepšeniu dôjde.Andrea Lopatková