19.3.2023 16:17:24

Premiér Orbán: „Európa trpí vojnovou psychózou”

Erdogan a Orbán (zľava) na stretnutí v Ankare
Erdogan a Orbán (zľava) na stretnutí v Ankare
(foto: Facebook)


Orbán povedal, že väčšina národov sveta chce mier, informuje portál REMIX News. (hlavnespravy.sk)Hlavným problémom, ktorému dnes Európa čelí, je vojna, čo stavia Maďarsko do zložitej situácie, pretože dôsledky vojny sú vážne a okamžité, povedal maďarský premiér Viktor Orbán na stretnutí samitu Organizácie tureckých štátov v Ankare.

Premiér zdôraznil, že Európa, žiaľ, trpí vojnovou psychózou”, pričom kontinent sa každým dňom viac a viac ponára do vojny. Orbán poďakoval lídrom tureckých štátov za posilnenie hlasu mieru. Maďarsko je – vzhľadom na ázijský pôvod svojho obyvateľstva – čestným členom Organizácie tureckých štátov.

Orbán sa poďakoval tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, ktorý podľa jeho slov dokázal doteraz úspešne sprostredkovať rokovania medzi bojujúcimi stranami, a vyzval ho, aby vo svojom úsilí pokračoval aj v budúcnosti.

Len tak môžeme mať šancu na mier,” povedal Orbán. Tureckému prezidentovi tiež poďakoval za to, že Maďarsko a Turecko môžu koordinovať svoju činnosť v rámci NATO.

Geografická blízkosť Maďarska k vojne podľa Orbána postavila otázku úsilia o mier na prvé miesto agendy Maďarska.

Ukrajina je susedný štát, a preto sú dôsledky vojny vážne a priame, inflácia prudko stúpa a ceny energií sú rekordne vysoké,” povedal a dodal, že vo vojne doteraz zahynulo mnoho Maďarov, pretože do armády boli povolaní aj muži z maďarskej komunity na západnej Ukrajine”.

Pre Maďarsko je najdôležitejšia záchrana ľudských životov, a preto sa zasadzujeme za čo najskoršie prímerie a mierové rokovania.”

Premiér zároveň vyjadril názor, že to, čo sa deje v Európe, je viac než len vojna, pretože v skutočnosti sa mení usporiadanie mocenských vzťahov v celej Európe”, čo bude mať dôsledky aj pre Turecko. Dodal, že Maďarsko vidí aj ďalšiu hrozbu: Vo svetovej ekonomike prebiehajú procesy, ktoré by mohli viesť k novej globálnej rovnováhe.”

Povedal, že segmentácia svetového hospodárstva je proti záujmom Maďarska a Maďarsko nevidí svoju budúcnosť v segmentácii, ale v konaní v spoločnom záujme a v zlepšovaní vzájomného prepojenia.

Turecké štáty v tom môžu zohrať kľúčovú úlohu, pretože tu sme európske, kaukazské a stredoázijské krajiny, ktoré sú navzájom prepojené na základe vzájomného rešpektu a dávajú dobrý príklad celému svetu,” povedal premiér vo svojom prejave.hlavnespravy.sk