29.9.2021 18:47:56

Pozvánka priateľov Ruska na Slovensku

Obraz „Večné Rusko“ od Iľju Glazunova (1988)
Obraz „Večné Rusko“ od Iľju Glazunova (1988)
(foto: mos.ru (CC BY 4.0))


Občianska platforma Stretnutia priateľov Ruska a Slovensko-ruská spoločnosť zvolávajú na túto sobotu zhromaždenie na podporu priateľstva k ruskému národu.

V kyberpriestore sa sympatiami k najrozľahlejšej krajine sveta prezentujú desaťtisíce Slovákov. Ak by len nepatrná časť z nich nelenila a vstala od klávesníc, zaplnila by Hviezdoslavovo námestie.

Nie je sa čoho báť, pôjde o mierové podujatie s kultúrno-hudobnými vložkami. Pozývame Vás pokojným spôsobom demonštrovať fakt, že Rusko nepovažujeme za „ríšu zla“ a že, naopak - máme úprimný záujem o všestranné rozvíjanie vzťahov medzi našimi štátmi.

Bude to ďalší pozitívny signál, ktorý Slováci vyšlú smerom k Ruskej federácii. Prispejte k nemu svojou osobnou účasťou... (Ivan Tirpák - redaktor SRS)Zo slovenských oficiálnych miest sa už dlhšie ozývajú protiruské tóny. Pamätáme si nedôstojné manévre okolo použitia či nepoužitia vakcíny Sputnik V na Slovensku. Predtým vykázanie zo Slovenska troch ruských diplomatov bez akýchkoľvek dôkazov. Prezidentka Čaputová nazvala Rusko hrozbou pre Slovensko. Slovenskí vojaci trvale „rotujú“ v jednotkách NATO v blízkosti ruských hraníc v Pobaltí. Slovensko dvakrát za rok hlasuje v orgánoch EÚ za predĺženie, prípadne ešte zostrenie protiruských sankcií. Predseda vlády Heger sa v auguste zúčastnil na Krymskej platforme v Kyjeve. Bolo to protiruské zhromaždenie a západné vlády poslali za seba treťotriednych ministrov alebo námestníkov ministrov alebo len vyslanca v Kyjeve. Naše hospodárske, kultúrne a politické styky s Ruskom sú na minimálnej úrovni. Orgány Európskej únie, ktorej sme členom, označuje Rusko za nepriateľa, uráža ho (kladením Sovietskeho zväzu na úroveň nacistického Nemecka), oslobodzovaciu misiu Sovietskeho zväzu vo vojne zatláčajú do pozadia.

Slovensko má dejinami vypestovaný priateľský vzťah k Rusku. Verš Jána Kollára „o mocné tam opri se dubisko“ poznajú všetky generácie Slovákov. Na Slovensku je pochovaných viac než 63 tisíc sovietskych vojakov, padlých pri našom oslobodzovaní. Napriek protiruskej propagande prieskumy verejnej mienky potvrdzujú priateľstvo Slovákov k Rusku. Ukážme všetkým, vláde, svetu aj Rusku, že nepriateľské hlasy voči Rusku nereprezentujú Slovensko.

Príďte v sobotu 2. októbra 2021 o 15. hodine do Bratislavy na Hviezdoslavove námestie na manifestáciu priateľstva k Rusku.

V priateľstve k Rusku nás nerozdeľuje vek, politická príslušnosť, náboženstvo, národnosť. Rusko považujeme za pilier medzinárodného poriadku, ochrancu tradičných hodnôt, bariéru proti rozkladu našej kultúry a civilizácie.

Príďte to všetko vyjadriť 2. októbra do Bratislavy.MAREK ŽURAVLOV (za občiansku platformu STRETNUTIA PRIATEĽOV RUSKA); JÁN ČARNOGURSKÝ (predseda SLOVENSKO-RUSKEJ SPOLOČNOSTI)