01.9.2017 12:21:07

Poslanec V. Novinskij: „Najvyššia rada Ukrajiny je parlament vojny...“

 

V rozhovore pre ukrajinskú televíznu stanicu NewsOne poslanec najvyššej rady Vadim Novinskij nešetril kritikou do vlastných parlamentných radov. Zdôraznil, že súčasná Najvyššia rada Ukrajiny je parlamentom vojny.

 

“Na to, aby sme odštartovali mierový proces v našej krajine a proces zjednotenia celej Ukrajiny, mali by sme dodržiavať Minské dohody. Stále opakujem: alternatíva k Minským dohodám neexistuje. Alternatíva diplomatického riešenia konfliktu na Donbase taktiež neexistuje. Vojenskou cestou sa ho nepodarí vyriešiť. Priznali to už všetci, okrem našej vlády, ktorá to nepočuje,” podčiarkol poslanec.

Novinskij je presvedčený, že mier v krajine zavládne až vtedy, keď si jeho nevyhnutnosť uvedomí väčšina Ukrajincov: “V spoločnosti je v súčasnosti veľa nenávisti a neznášanlivosti, ktorú podporuje súčasná vláda. Každý deň sa prelieva ukrajinská krv. Treba skoncovať s týmto konfliktom. Treba zabudnúť na svoje ratingy, povzniesť sa nad straníckymi záujmami a nerozmýšľať o tom, či ťa zvolia na druhý termín alebo nie. Treba jednoducho plniť tie sľuby, ktoré sme dávali našim voličom,” zdôraznil.

“Pred tromi rokmi celá krajina uverila na „mier v priebehu dvoch týždňov“ a volila v prvom kole Petra Porošenka. Ale on nedodržal svoje sľuby, čo znamená, že oklamal ľudí. Náš Opozičný blok ako prvý podporil Minské dohody. Pripravili sme 10 návrhov zákonov na dodržiavanie Minských dohôd. Ale naše návrhy sa nedostali ani na rokovanie parlamentu – všetko tu rieši koalícia,” pripomenul opozičný poslanec.

“Súčasná zostava Najvyššej rady  je parlament vojny, ktorý nie je schopný riešiť hlavnú úlohu – nedokáže prinavrátiť mier. Všetci ľudia chcú mier. Nechcete mať zodpovednosť – odíďte. Potom sa po voľbách sa vytvorí parlament mieru. A noví poslanci vyriešia tieto otázky,” vysvetlil Vadim Novinskij.

HSP, 1. 9. 2017