01.3.2018 13:46:00

Poradca tureckého prezidenta: “Česko vlastnia Nemci, praví českí muži odišli a založili Slovensko”

Erdoganov vrchný poradca a bývalý novinár Yiğit Bulut v televízii prehlásil, že niet takej krajiny, ktorá by sa nazývala Czechia a že všetci praví muži odtiaľ odišli a založili Slovensko.

České médiá prinášajú takéto vyhlásenie poradcu tureckého prezidenta v súvislosti s utorkovým rozhodnutím českého súdu, ktorý rozhodol pustiť na slobodu Sáliha Muslima. Ide o bývalého predsedu kurdskej Strany demokratickej únie, na ktorého Turecko už minulý rok v máji vydalo medzinárodný zatykač.

Turecký Najvyšší súd to dôvodil viacerými trestnými činmi Sáliha Muslima, ako rozvracanie jednoty a integrity štátu, vraždy, poškodzovanie cudzieho majetku a prepravovanie nebezpečných materiálov. Okrem iného je spájaný s bombovými útokmi aj priamo v Ankare.

Český Mestský súd v Prahe ho však oslobodil s tým, že sa zaviazal zúčastňovať sa súdnych rokovaní. Turecká vláda však na takýto krok ostro zareagovala a poslala Českej republike diplomatickú nótu.

Navyše, vrchný poradca tureckého prezidenta sa v tureckej televízii TRT zabával na adresu Českej republiky a na jej medzinárodnom názve Czechia, čo je turecký výraz pre pohovku. “Česká republika neexistuje. Jej opravdiví českí muži odišli a založili Slovensko. Česká republika je v područí Nemecka,” prehlásil Bulut.

Bulut býva považovaný za kontroverznú osobu už aj vtedy, keď si ho turecký prezident Erdogan v roku 2013 zvolil za svojho poradcu. Vyhrážal sa už aj Grékom v spore o bezvýznamný niekoľkohektárový ostrovček Imia (turecky Kardak) v Egejskom mori. Počas protestov proti Erdoganovi napríklad vyhlásil, že zahraničné sily sa Erdogana pokúšali zabiť pomocou telekinézy.

HSP, 1. 3. 2018, reflex.cz