16.3.2023 20:14:04

Peter Števkov: Prieskum: Takmer dve tretiny Slovákov odmietajú dodanie migov na Ukrajinu

MiG-29A (reg. č. 0921) počas letovej ukážky v r. 1996
MiG-29A (reg. č. 0921) počas letovej ukážky v r. 1996
(foto: wikimedia)


Poverená vláda nemá iba ústavný a právny problém, ako slovenské lietadlá dodať na Ukrajinu, proti tomuto kroku je aj 60 percent voličov. Postup neschvaľuje tesná väčšina voličov Sme rodina, vnútorne rozdelené je aj OĽaNO. (standard.sk)

 Hoci na námestia chodia protestovať proti zahraničnej politike Hegerovej vlády stovky, v Bratislave tisícky ľudí, nálady medzi voličmi sú výrazne nesúhlasnejšie. A týka sa to názorov na stíhačky, dodávok iných zbraní aj ukončenia vojny.

Až 44 percent opýtaných rozhodne a 16 percent skôr nesúhlasí s dodaním slovenských lietadiel Mig-29 na Ukrajinu. Dodanie lietadiel, naopak, rozhodne podporuje 12 a skôr podporuje 14 percent voličov. Zvyšných 14 percent nemá názor. Hoci je teda vo vláde podľa premiéra Hegera zhoda o dodaní našich uzemnených stíhačiek Ukrajincom, medzi voličmi to odmieta 60 percent a podporuje 26 percent opýtaných. Prieskum robila agentúra Ipsos pre Denník N.

Zaujímavá je aj situácia v jednotlivých stranách. Vydanie stíhačiek najviac podporujú voliči liberálnych strán Progresívne Slovensko (77 percent), Demokrati (74 percent) a SaS (64 percent).

OĽaNO je v tejto otázke vnútorne rozštiepené s prevažujúcim postojom za: 49 percent sympatizantov vydanie stíhačiek podporuje, 40 percent je proti tomu.


Zvyšok textu nájdete na Štandarde (článok je odomknutý).Peter Števkov (standard.sk)