16.11.2021 11:26:34

Pavol Čarnogurský: Čo hovoria štatistiky o pandémii

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
(foto: Pixabay)


Každý deň čítame o strašných štatistikách zapríčinených pandémiou Covid-19. Počet nakazených, hospitalizovaných a mŕtvych znova a neustále stúpa. Jedinou oficiálnou liečbou sú vakcíny, a preventívne protokoly sú iba lockdowny, reštrikcie a obmedzovania základných práv a slobôd v mene „kolektívneho dobra“.Nikto nepochybuje, že vakcíny zabránili ešte strašnejším štatistikám. Ak sa špecificky zameriame na počet úmrtí na milión obyvateľov, čo je ten najhorší dôsledok pandémie, ktorý však umožňuje objektívnejšie porovnávať situáciu v rôznych krajinách, veľkých i malých, nezávisle od absolútnych čisel nakazených a mŕtvych, pre našu pozornosť najhoršími medzi vybranými krajinami sú tieto:


Poradie              Krajina                   Úmrtia na millión obyvateľov

    1                      Peru                                       5971

    2                    Bulharsko                                 3821

    7                     Česko                                     2938

   14                  Slovensko                                  2489

   20                    USA                                        2349

   28              Veľká Británia                                2091

   41             Ruská federácia                              1757

   62                Švajčiarsko                                  1299

   63                 Rakúsko                                     1294

   70                Nemecko                                     1168

   85                  Izrael                                          873

   93                Kanada                                         768


Dáta sú z portálu www.worldometers.info z 15. novembra 2021, čiže čerstvé, a zahrňujú štatistiku od začiatku pandémie v januári 2020, teda cez jej všetky vlny.

Omnoho menej sa však vlády, zdravotné inštitúcie a hlavne média zaoberajú tou druhou stranou poradia, napriek tomu, že rozdiely v úmrtnosti sú mimoriadne veľké. Úmyselne vyberiem niektoré krajiny, väčšina z ktorých je na vyspelej úrovni, sú viac zaľudnené ako Európa a ktorých štatistikám sa dá veriť:


Poradie           Krajina                    Úmrtia na millión obyvateľov

   134               Vietnam                                      235

   153              Japonsko                                     146

   162              Singapúr                                       99

   173            Južná Kórea                                    61

   183               Taiwan                                         36

   190            Hong Kong                                      28


Tento obrovský rozdiel si vedci všimli už v máji 2020, pretože sa prejavoval už počas prvej vlny. Začali skúmať prečo. Zistili, že väčšina obyvateľov v týchto krajinách pravidelne pije zelený čaj a ich strava obsahuje dobré zdroje zinku. Tento rozdiel zahŕňa aj iné krajiny, včitane samotnej Číny (kde je oficiálne dnešná úmrtnosť podľa www.worldometers.info  iba 3 úmrtia na milón obyvateľlov) ale vynechajme krajiny kde možno publikovanie skutočných údajov nie je veľmi dôveryhodné.

Ako zinok a zelený čaj môže ovplyvniť najhoršie dôsledky vírusovej pandémie? Vedci to dobre vedia už veľa desaťročí. Zinok zabraňuje alebo obmedzuje replikáciu vírusu ľudskými bunkami, čo veľmi znižuje ničivosť virálnych ochorení. Hoci je zinok v nepatrnom množstve prítomný vo všetkých bunkách, problém je ako ho do tých buniek dostať, pretože sám do nich nemôže preniknúť cez ochrannú tukovú bariéru buniek. Preniknutie do buniek však umožňujú tzv. ionofóry ktoré zinok vychytávajú z plazmy a prenášajú ho dovnútra bunky. Práve zelený čaj obsahuje veľmi efektívny ionofór, epigallocatechin gallate (EGCG).

Je zaujímavé, že o týchto pozoruhodných vlastnostiach týchto dvoch lacných, všade a ľahko dostupných produktoch sa nikde nepíše a nikto ich oficálne nedoporučuje. Samozrejme, okrem niektorých vedcoch, z ktorých štúdií tieto údaje čerpám.

Samotný americký Národný inštitút zdravia (NIH), v ktorom pôsobí aj Dr. Antony Fauci, publikuje na svojom internetovom portáli viacero vedeckých štúdií ktoré odborne popisujú ako zinok v ľudských bunkách zabraňuje ničivým účinkom vírusu Covid-19. Kľúčovú vetu z jednej uvádzam v angličtine, aby ma nikto neobvinil zo zlého prekladu:

Na linku https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8015651/  štúdia Immunopharmacological perspective on zinc in SARS-CoV-2 infection z apríla 2021 podrobne popisuje účinky zinku pri infekcii Covid-19 a zisťuje, že “zinc has a variety of direct and indirect antiviral confidants against SARS-COV-2 through different mechanisms including modulation of viral entry, fusion, and replication”. Štúdia však nezahrňuje kombináciu zinku a zeleného čaju.

Iné štúdie na portáli NIH popisujú blahodárne účinky EGCG v zelenom čaji proti vírusovým nákazám, včítane Covid-19, pretože u ľudí ktorí majú v bunkách dostatok zinku ich dobre chránia pred ťažkými dôsledkami ochorenia.

Konečne aj University of Missouri-Columbia sa rozhodla študovať túto všeobecne dostupnú možnosť zníženia vážnych dôsledkov pandémie. Začala klinický výskum účinkov kombinácie zinku a zeleného čaju na dĺžku a závažnosť priebehu ochorenia vírusom Covid-19, ale zatiaľ prebieha iba druhá fáza výskumu a výsledky budú známe až v júni 2022. https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04898023

Tento príspevok nie je vôbec zameraný proti vakcínam. Osobne som plne zaočkovaný a vakcíny, včitane Sputniku, zbránili vážnemu ochoreniu alebo smrti milónov ľudí po celom svete. Keďže sa však zisťuje, že aj zaočkovaní môžu znova ochorieť na covid a virus prenášať na druhých, možno treba vedieť o každej slamke ktorá nám môže pomôcť. Účinky zinku a zeleného čaju sú v lekárskych kruhoch známe a vedecky popísané od roku 1961.

Ak vraj lekári v prešovskom kraji musia vyberať ktorého kriticky chorého pacienta môžu zachrániť v preplnených nemocniciach v ktorých nie je dostatok ventilátorov a kyslíka pre všetkých, možno treba využiť metódy ktoré sú podľa overených čísel dlhodobo účinné v Japonsku, na Taiwane a inde. Čísla, v porovnaní s výrokmi politikov, neklamú.

Zinok a zelený čaj nezabráni infikovaniu Covidom-19, podobne ako dnešné vakcíny. Ale štatisticky zniži tie najvážnejšie účinky ochorenia aj pre tých, u ktorých ochorenie práve prebieha. Je len na vláde, lekároch a zdravotných expertoch aby si to všimli, a aby žiadny Slovák, Európan alebo hociktorý človek na tejto planéte nezomrel zbytočne, prípadne len kvôli ignoranstvu.Pavol Čarnogurský, Kanada