07.8.2021 12:24:01

Nikto nie je zabudnutý, nič nie je zabudnuté. Historicko-pamätná akcia na Slovensku

Snímka z podujatia
Snímka z podujatia
(foto: rcvkba.sk)


Pátračom sa podarilo identifikovať lietadlo zostrelené nad slovenským územím v r. 1944.Z iniciatívy Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike a Ruského domu v Bratislave, oddiel pozostávajúci zo zástupcov občianskeho združenia Motorkári Slovenska, Klubu vojenskej histórie a streleckého klubu VDV a Klubu vojenskej histórie Tatry Spišské Bystré vykonal identifikačné práce sovietskeho lietadla Li-2.

Dopravné lietadlo, ktoré prevážalo náklad i československých vojakov bolo zostrelené nad Slovenskom pri Liptovskom Jáne 13. októbra 1944. Do dneška posádka figurovala v zozname tých, ktorí sa nevrátili sa z bojovej akcie. Lietadlo sa zrútilo v ťažko dostupnom teréne vysoko v horách.

Vďaka mravčej práci pátračov, ktorí skúmali úlomky lietadla, sa podarilo zistiť čísla jednotlivých agregátov, na základe čoho bolo možné lietadlo identifikovať a dokonca sa dala zistiť jeho história. Po vykonaní úkonov spojených s vybavením dokumentov bola posádka lietadla Li-2 uznaná za zahynutú.

Počas historicko-pamätnej akcie pátrači položili vence k pamätníkom partizánov – účastníkom Slovenského národného povstania – a sovietskych vojakov v obciach Liptovská Porúbka, Liptovský Ján a Liptovský Hrádok.


Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave