20.7.2017 08:43:22

Nemecký expert v oblasti leteckého práva, profesor Elmar Giemulla: „Vinníkom tragédie malajzijského Boeingu je bezpochyby Ukrajina“

„V tragédii malajzijského Boeingu na Donbase pred 3 rokmi je iba jeden vinník a tým vinníkom je bezpochyby Ukrajina,“ vyhlásil pre média známy expert v oblasti leteckého práva nemecký profesor a advokát Elmar Giemulla.

Poukázal na to, že Kyjev robí všetko možné, aby sa zbavil zodpovednosti za túto strašnú tragédiu. Vyjadril domnienku, že meno vinníka zostrelenia Boeingu oficiálne možno nikdy nebude zverejnené, pretože, ako to prízvukuje, je to výlučne politická otázka a mnohí sa to snažia ututlať a čakajú, kým verejnosť na túto tragédiu zabudne. Tým vlastne naznačil, prečo „vyšetrovanie“ tragédie, ktorým sa zaoberá medzinárodná skupina „expertov“ na čele s Holanďanmi, pracuje tak dlho a nemá žiadne výsledky, iba prázdne obvinenia.

„Napriek tomu vinníka poznáme už dnes. Nezávislé od toho, aké budú výsledky vyšetrovania, vinník je jasný a vinníkom je Ukrajina. V tejto veci dokonca nie je také dôležité, kto vlastne zostrelil malajzijský Boeing. Najpodstatnejšie je niečo iné. Prvé, čo sa malo stať – Ukrajina mala zatvoriť svoj vzdušný priestor, pretože sa v tej lokalite odohrával vojenský konflikt. V súlade so všetkými medzinárodnými pravidlami Ukrajina mala ihneď uzatvoriť svoj vzdušný priestor a nepustiť tam ani jedno lietadlo. Kyjev to neurobil. A teraz Kyjev všetkých presviedča, že nie je zodpovedný za to, čo sa stalo. Práve že je. Je to hlavný vinník tragédie. Každý štát je zodpovedný za svoj vzdušný priestor,“ prízvukoval nemecký expert.

Elmar Giemulla v súčasnosti zastupuje záujmy štyroch nemeckých rodín, príbuzní ktorých zahynuli počas havárie Boeingu. Je to vo svete uznávaný expert v oblasti leteckého práva, čestný profesor Berlínskej technickej univerzity, adjunct-profesor Univerzity aeronautiky Embry-Riddle Aeronautical University Daytona Beach. Špecializuje sa na prípady konfliktov spojených s leteckými haváriami.

hlavnespravy.sk, 20. 7. 2017