21.1.2023 20:30:22

Nemecko odmietlo žiadosť Ukrajiny o tanky

Tank Leopard 2
Tank Leopard 2
(foto: Facebook)


Nemecko v piatok zmarilo ukrajinské nádeje, že Berlín konečne rozhodne o vyslaní moderných bojových tankov kyjevským silám, pričom nemecký minister obrany Boris Pistorius argumentoval, že na túto tému ešte neexistuje medzinárodná dohoda, informuje POLITICO. (hlavnespravy.sk)V prejave pred stretnutím ministrov obrany na americkej vojenskej základni Ramstein v Nemecku Pistorius povedal, že jeho vláda stále nesúhlasila s ukrajinskou žiadosťou o nemecké tanky Leopard 2 na pomoc pri očakávanej jarnej ofenzíve.

Dnes všetci nemôžeme povedať, kedy rozhodnutie [o prípadnom vyslaní tankov Leopard] príde a ako bude vyzerať,” povedal novinárom.

Namiesto toho Pistorius povedal, že nariadil nemeckej armáde, aby preskúmala”, koľko a ktoré Leopardy môže poslať, aby vláda mohla rýchlo konať”, keď padne konečné rozhodnutie.

Niekoľko európskych spojencov verejne požiadalo Nemecko, aby aspoň povolilo iným krajinám darovať vlastné tanky Leopard – čo je nevyhnutný krok kvôli vývozným obmedzeniam na vozidlá nemeckej výroby.

Pistorius povedal, že nemecký kancelár Olaf Scholz musí o týchto žiadostiach ešte rozhodnúť.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval svoju výzvu na poskytnutie tankov len niekoľko hodín pred Pistoriusovým prejavom.

Musíme sa urýchliť,” prosil predstaviteľov zhromaždených v Ramsteine. Trval na tom, že v piatok nastal okamih, keď netreba diskutovať o podrobnostiach, ale potvrdiť jednu kľúčovú zásadu: partneri Kyjeva poskytnú svoje moderné tanky.

Je to vo vašej moci,” povedal.

Pokračujúce odkladanie rozhodnutia prichádza po niekoľkých dňoch zmätočných signálov od nemeckých predstaviteľov o tom, či povolia, aby tanky Leopard 2 išli na Ukrajinu.

Spojenci prosili Nemecko, aby vyslalo flotilu európskych tankov Leopard kyjevským silám. Berlín má kľúčovú úlohu, keďže spravuje vlastné zásoby tankov Leopard a musí schvaľovať dary vozidiel nemeckej výroby od iných krajín.

Scholz sa však zdráha urobiť nejaký krok, pričom verejne aj súkromne signalizuje, že chce, aby USA urobili prvý krok a poslali na Ukrajinu svoje vlastné tanky.

Americkí predstavitelia túto požiadavku odmietli s tým, že ich tanky M1 Abrams by boli pre Ukrajincov náročnejšie na obsluhu a údržbu. Namiesto toho USA posielajú 100 iných obrnených bojových vozidiel ako súčasť rozsiahleho balíka pomoci vo výške 2,5 miliardy dolárov.

Pistorius povedal, že je nesprávne” tvrdiť, že Nemecko je v tejto otázke izolované, a trval na tom, že neexistuje jednotná koalícia” ostatných krajín, ktoré by presadzovali tanky Leopard, zatiaľ čo Nemecko stojí v ceste”. Namiesto toho podľa neho existuje mnoho krajín, ktoré veľmi starostlivo” zvažujú výhody a nevýhody takýchto dodávok.

Ukrajina trvá na tom, že tieto bojové tanky potrebuje, aby pomohla odolávať očakávanej jarnej ofenzíve Ruska. Vojna vstupuje do novej fázy, keď Rusi počas zimy kopú zákopy a kladú míny – tento vývoj si podľa predstaviteľov vyžaduje viac obrnených vozidiel a tankov pre ukrajinské sily, ktoré dúfajú, že sa im podarí preraziť.

Toto je kľúčový moment,” povedal minister obrany USA Lloyd Austin, keď v piatok ráno otváral zasadnutie v Ramsteine. Rusko sa preskupuje, verbuje a snaží sa znovu vyzbrojiť,” varoval a dodal: Toto nie je chvíľa na spomalenie – je čas kopať hlbšie.”

Na výzvu reagovalo niekoľko európskych spojencov. Spojené kráľovstvo posiela svoje tanky Challenger 2 a Francúzi zvažujú vyslanie svojich tankov Leclerc. Medzitým desiatky ďalších európskych krajín tiež naznačili, že by sa pripojili k širokej koalícii a vyslali Leopardy – ak Nemecko dá svoj súhlas. Poľsko dokonca naznačilo, že by mohlo konať samostatne.

Odborníci tvrdia, že snaha o poskytnutie tankov Leopard z celej Európy by bola užitočná z logistického hľadiska, keďže by sa mohla spoločne zabezpečiť údržba, výcvik a zásobovanie.

Poľsko je pripravené darovať rotu tankov Leopard 2 s 1000 kusmi munície,” uvádza sa vo vyhlásení, ktoré vo štvrtok zverejnilo deväť spojencov NATO. Kým sa tak stane, vytvorí sa širšia koalícia darcov tankov Leopard 2.”

Nemecko zostalo tvárou v tvár takémuto rastúcemu tlaku zdržanlivé. Zatiaľ čo niektorí vysokí predstavitelia naznačili ochotu aspoň umožniť spojencom darovať svoje Leopardy, Scholz bol stoický a prikyvoval, že chce počkať na USA.

Nikdy nerobíme niečo len sami, ale spoločne s ostatnými, najmä so Spojenými štátmi,” povedal kancelár začiatkom tohto týždňa na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.hlavnespravy.sk