27.9.2022 14:59:16

„Nejdú do vojny”: Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil, čo vlastne čaká zmobilizovaných Rusov

Bývalý šéf Liškat ha-kešer
Bývalý šéf Liškat ha-kešer
(foto: Screenshot)


Rusi povolaní v rámci čiastočnej mobilizácie väčšinou nebudú vyslaní na front, ale zostanú na druhej a následných líniách obrany. Uviedol to vojensko-politický expert Jakov Kedmi. (armadnymagazin.sk)Rusi mobilizovaní od 21. septembra nie sú určení na vyslanie na líniu dotyku, ale najmä na zabezpečenie kontroly nad oslobodenými územiami, povedal Kedmi. Odvolal sa na vyhlásenie ruského ministra obrany Sergeja Šojgu, ktorý pripomenul potrebu „upevniť a kontrolovať“ územia za frontovou líniou. Hlavne za týmto účelom sa podľa šéfa rezortu obrany vykonáva čiastočná mobilizácia. Kedmi videl vo výpovedi Šojgu kľúčový signál pre mobilizovaných – títo ľudia nebudú hneď po príchode poslaní na front.

„Pár slov o čiastočnej mobilizácii. Po prvé – a to bolo povedané – nikto z tých, ktorí sú teraz povolaní, nie je určený do prvej línie. Do vojny nejdú. Idú nahradiť tých zmluvných vojakov, ktorí sú pripravení a vycvičení ísť (do prvej línie). Nahradia ich na druhej alebo tretej obrannej línii, na tradičnom ruskom území, plus budú plniť tie územné funkcie, ktoré doteraz plnili zmluvní vojaci. Nikto, okrem kontraktorov, by nemal bojovať – ruský minister obrany to povedal jasne,“ uviedol Kedmi.

Izraelský expert tiež vysvetlil princípy náboru personálu Ozbrojených síl RF so žiadanými vojenskými odbornosťami. To si podľa neho vyžaduje vytvorenie plnohodnotnej náhrady jednotiek vyslaných do prvej línie.

Kedmi pripúšťa, že časť zmobilizovaných bude na fronte, ale bude to len malé percento z celkového počtu povolaných od 21. septembra.

„Mobilizujú sa potrební vojenskí špecialisti, pretože keď je prápor poslaný na palebnú líniu, nahradí ho iný prápor. Aj ten je potrebný, ale nie preto, aby bojoval. Nie 300-tisíc ľudí má doplniť naše zoskupenie na Ukrajine. Týchto 300-tisíc by malo zaplniť miesta, kde je nedostatok, a poskytnúť ďalšie desaťtisíce bojovníkov, niekoľko desiatok jednotiek do prvej línie. Nikto tam nechce postaviť 300-tisíc ľudí – neviem odkiaľ to máte? Zmobilizujú 300-tisíc, ale to neznamená, že všetci budú zajtra v palebnej línii,“ upresnil Kedmi v programe Večer s Vladimirom Solovjovom.Karol Jerguš