07.5.2015 23:26:44

Nechceme základne NATO (USA) na Slovensku

Menší počtom, no silní vplyvom
Menší počtom, no silní vplyvom
(foto: -vmi-)

 

Mimochodom, ako povedal jeden z rečníkov, Juraj Janošovský počas štvrtkového (7. 5.) protestného zhromaždenia proti základniam NATO na Slovensku, keďže NATO nemá "natovskú" armádu a má len armády členských štátov, tak je len logické, že tu nejde o základne maďarskej, portugalskej, dánskej... armády. Stále tu ide len a len o americkú armádu!!!

A Jalal Sulejman k tomu dodal, že budeme na námestiach dovtedy kým sa pred nás nepostaví kompetentný funkcionár SR a neubezpečí nás, že základne NATO na Slovensku nikdy a v žiadnej forme nebudú!

Toto protestné zhromaždenie bolo aj jedným bodom programu netradičné.Bola ňou minúta ticha za troch slovenských generálov, ktorých nacisti popravili tesne pred koncom 2. sv. vojny - za Rudolfa Vieta, Jána Goliana a Štefana Jurecha.

x x x

O čom hovorili ďalší rečníci?

Branislav Fábry, expert na medzinárodné právo a vysokoškolský učiteľ

·         Mier v Európe sa dá udržať len spoluprácou s Ruskou federáciou, mier v Európe sa nedá budovať proti Rusku!

·         Dnešný mier si pripomíname najmä v súvislosti s významnými udalosťami víťazstva nad fašizmom, za ktoré vďačíme predovšetkým Červenej armáde.

·         Je preto smutné, že aj v dnešnej Európe sa objavujú tendencie prepisovať históriu a spochybňovať výsledky 2. sv. vojny. Pamätáme si, že v niektorých pobaltských štátoch, členských štátoch EÚ, sa odstraňujú pamätníky 2. sv. vojny, no pamätáme si aj to, že v týchto štátoch pochodujú po uliciach veteráni Waffen SS a to za účasti miestnych politikov...

·         Veľké obavy v súvislosti s prepisovaním výsledkov 2. sv. vojny spôsobujú aj udalosti na Ukrajine. V minulom roku bola Ukrajina jednou zo štyroch krajín, ktoré v OSN hlasovali proti rezolúcii proti nacizmu. Hanba!

Rovnako sme si všimli vyjadrenia niektorých ukrajinských politikov, ako napr. premiéra Jaceňjuka, že ZSSR napadol nacistické Nemecko a povedal to vo verejnoprávnej nemeckej televízii v Berlíne.

Aj gubernátor chersonskej oblasti na Ukrajine minulý rok, práve 9. mája, konštatoval, že Hitler bojoval za slobodu ľudí a spochybnil tým pamiatku padlých v 2. sv. vojne.  

 

Ján Čarnogurský, bývalý predseda vlády SR

·         Máme na pamäti, ako sme na Slavíne privítali ruských motorkárov Nočných vlkov. Bola to naozaj ľudová slávnosť. Predsa si pamätáme, ako médiá, ktoré tvrdia, že sú mien-ko-tvor-né, tak tieto mien-ko-tvor-né médiá minimálne dva týždne uverejňovali materiály proti týmto motorkárom...

·         No motorkári nakoniec prišli. Už aj z tohto hľadiska je Európska únia smiešna, keď 500 miliónová EÚ sa zľakla piatich ruských motorkárov.

Po aprílovej návšteve ministra Lavrova to bola už druhá takáto veľká neformálna manifestácia Bratislavčanov a obyvateľov Slovenska.

·         Za tie mesiace, ktoré sa tu stretávame, dostávajú u nás (aj na našom webe) priestor ľudia, ktorí by v žiadnych iných médiách priestor na svoje vyjadrenie v žiadnom prípade nedostali. My rušíme hranice, tú cenzúru, ktorá sa u nás za tie roky vypracovala. Tu u nás máme len dve obmedzenia – žiadne vulgárne slová a žiadne hlásanie nenávisti!

·         Začali sme ako zhromaždenia za mier a proti základniam NATO. No čítame v médiách, že v Českej republike už  pripravujú a schvaľujú zákon o ďaleko širšej vojenskej povinnosti, aká bola kedykoľvek na našom území! Ako bola za komunizmu, ako bola za 1. ČSR... Proste bude to najširšia povinnosť, aká tu kedy bola!

Čo sa deje v ČR, to je signál pre isté kruhy aj na Slovensku, aby za pár týždňov, najneskôr mesiacov, začala v niektorých novinách, nebudem ich menovať, propaganda, že taký zákon potrebujeme aj my. Že aj my potrebujeme zaviesť brannú povinnosť takmer pre všetkých a s ďaleko širším rozpätím, aké tu kedy bolo. S ďaleko väčšími možnosťami pre nasadenie v zahraničí...

Toto všetko príde, ani sa nenazdáme!!!

·         Aj pre toto je dôležité, že sme TU! Lebo o všetkých takýchto signáloch budeme v dostatočnom predstihu hovoriť. A budeme pripravovať obyvateľstvo na to – pozor, ak niečo také príde, musíme sa znovu zhromaždiť a silným hlasom povedať NIE!!!

·         Po spontánnom volaní – Nechceme NATO Ján Čarnogurský pokračoval: - Veru, nechceme NATO, pretože momentálne najväčším nositeľom ozbrojených intervencií v zahraničí bez akejkoľvek právnej podpory, je NATO!!!

·         Aj pre toto musíme byť v pozore!

·         Základne NATO na Slovensku nemôžu byť, pretože okamžite sa proti nim spustí veľký odpor. No a my tento odpor zapálime a spustíme!


Jalal Sulejman, podpredseda KSS

·         Keď Američan v záhrade zavesí svoju vlajku, povedia, že je patriot. Keď však Slovák dvihne svoju vlajku čo i len o 5 cm, už je nacionalista!

·         Každá lokálna vojna v dnešnom globalizovanom svete je hrozbou. Hrozbou mieru!

·         Možno sa niekomu zdá, že svet sa zbláznil. No nie, vážení priatelia, nie svet sa zbláznil, ale systém, ktorý tu panuje si nezaslúži žiť! A my sme tu preto, že tento systém odmieta umrieť.

·         Každého rečníka, ktorý tu vystúpil, médiá, ľudovo povedané zhovadili. Vyčítajú nám, že burcujeme ľudí. Ale prečo? No kto nám to vyčíta? Sú to tí, ktorí písali pozývacie listy západným mocnostiam, v ktorých ich nabádajú aby okupovali východnú Európu, súčasťou ktorej je Slovensko.

Takže ak sa nás pýtajú, či chcem burcovať ľud proti týmto vazalom? Tak my im hrdo odpovedáme: Áno, to chceme!

 

František Škvrnda, vysokoškolský profesor

·         Jedného rána som si povedal, že sa prestanem holiť a oholím sa až vtedy, keď sa zmenia pomery lebo ten krok – vstup Slovenska do NATO nebol dobrý. Nebol ani bezpečný a ani mierový!

·         Presvedčiť ľudí, aby vystúpili za svoje práva, je čím ďalej, tým ťažšie. Mnohí prepadajú skepsy, že už nič sa nedá zmeniť.

·         Väčšina ľudí žije v ťažších a horších podmienkach, ako v minulosti. Navyše čoraz menej ľudí sa cíti bezpečne.  

·         Napriek tomu čoraz viac politikov... nás straší novou vojnou. Z toho dôvodu je potrebné zdôrazniť, z toho čo sa nechce počuť, že nechceme tri veci, ktoré našu bezpečnosť len zhoršujú:

1. Nechceme nové základne NATO na našom území!

2. Nechceme cudzích vojakov na našom území!

3. Nechceme rôzne sklady vojenského materiálu na našom území!

Tie sklady nikdy nemali obranný charakter, tie sa napĺňajú preto, aby sa mohol viesť útok niekde ďalej.

Toto všetko vychádza z NATO – takže NIE NATO!!!!!

·         Je množstvo ďalších vecí, ako sa uzavrela dohoda o kúpe vrtuľníkov v USA, tá má množstvo nadväzností...

(V tejto súvislosti je zaujímavý výrok ministra obrany M. Glváča, že vrtuľníky USA boli najlepšou ponukou. Prečo teda neprezradil, ktoré boli tie „horšie“? A mienkotvorené médiá to doposiaľ ani len nezaujalo! A pritom Taliani nám vraj už pred časom ponúkali plnohodnotnejšie vybavené a aj o lacnejšie helikoptéry Martin Marietta – pozn. srspol.)

V tejto súvislosti toto treba vidieť komplexne. O niekoľko rokov sa bude chcieť kúpiť lietadlá, navigačný systém...

·         Tieto klamstvá, že sa NATO snažilo o našu bezpečnosť nám budú naďalej opakovať. Ja som takéhoto názoru: môže sa stať, že to povedia milión krát, no my sa musíme zísť a milióndva krát povedať NIE!

Nebudeme s tým súhlasiť. Lebo keď sa to počúva opakovane na mnohých miestach, keď to hovoria rôzni ľudia, tak to znamená, že ide o hlas širokej verejnosti!

·         Prečo sa neoplatí NATO a sile, ktorá ju vedie - USA, veriť? Liberálna demokracia je príťažlivá idea. Lebo v mnohých krajinách prispela k tomu, že sa zvrhli vodcovia, ktorým bolo možné mnoho vecí vyčítať.

Ale čo príde po týchto zmenách? Nepríde čestný a spravodlivý Američan, ale príde podnikateľ, príde bezpečnostný expert, ktorí chcú, aby ľudia v tejto krajine pracovali pre Ameriku, aby zisky z ich práce prúdili preč.

Práve pre toto dnes vieme – prečo bola bombardovaná Líbya, prečo je podporovaný boj skupín aj teroristického charakteru, prečo sa z ničoho nič objavil Islamský štát?

Kde boli slávne západné spravodajské služby, ktoré 15 rokov rozprávajú o Al Kájde, ako ju majú pod kontrolou, ako je zničená a pod.

 

Juraj Janošovský, posledný predseda SZM na Slovensku (1988-1990) a prvý predseda ZKS ( Zväzu komunistov)

·         Myslím si, že cenzúra nie je dôkazom sily tých, čo cenzurujú, ale ich slabosti. Takže chcem im poďakovať, že ukázali svoju slabosť, keď nedokázali o tom, čo som napísal diskutovať, ale vyriešili to jednoduchšie – zrušením blogu!

·         Každý národ má miesto, s ktorým spája hrdinstvo svojich predkov. Američania majú Alamo, kde sa bránili mexickej vojenskej prevahe, Rusi majú Leningrad, Stalingrad, malú zem, Borodino..., my, možno, z Veľkej Moravy Nitru, alebo z Povstania banskú Bystricu a chcem vám povedať, že my, tu spolu, vytvárame Malú slovenskú zem. Zem, ktorú chceme brániť, ako teritórium, kde platí zdravý rozum.

Zdravý rozum nám káže, aby sme sa postavili proti základniam NATO. Aj preto, že je to len eufemizmus! Že to je len krycí názov. NATO nemá svoju armádu! NATO má členské štáty a tie majú svoje vlastné armády.

Nezaregistroval som, žeby portugalská, dánska, alebo nedaj Bože, maďarská armáda, chceli zriadiť svoje základne na území Slovenska. Základne na území Slovenska majú byť základňami Spojených štátov amerických!

Povedzme to otvorene! Je to okupácia Slovenska „Američkou“, Spojenými štátmi americkými. Chcem preto z tohto miesta povedať NIE okupácii a chcem povedať aj NIE kolaborantom!!!

·         Páni, tí, ktorí pozývate cudzie vojská do našej vlasti – kolaborujete! Generál Petain, alebo doktor Hácha mali veľké zásluhy o Francúzsko, či ČSR. Ale vďaka ich kolaborácii im to národ zabudol. I vy sa môžete dostať do situácie, že zabudne národ na vaše minulé zásluhy a bude si vás pamätať iba ako tých, ktorí vydali vlastné deti a ich predkov do rúk cudzej armády!

·         Okupácia môže mať rôzne podoby. Ale vždy okupovaný národ platí náklady, vždy pre okupantov neplatia zákony okupovanej krajiny a to treba mať neustále na zreteli.

Áno, okupácia môže trvať dlho a môže mať rôzne podoby, no jedno je isté. Každá okupácia raz skončila! My nedopusťme, aby tá naša začala!  

 

Eva Zelenayová, novinárka, ex poslankyňa NR SR

·         Začalo sa to tým, že pán prezident nám povedal, že v Poprade by mohlo byť nejaké stredisko NATO. Odvtedy sa začali konať tieto mítingy, pretože NATO, bohužiaľ, svetu mier neprináša!

·         Neviem, či ste postrehli, ale v minulých dňoch prebleskla informácia, že na Slovensku má vzniknúť riadiace stredisko NATO. Má tam byť zamestnaných 40 ľudí, z toho 20 Slovákov. Čiže takéto aktivity, ako je táto naša, bude aj naďalej potrebná.

·         Situáciu v médiách poznáte, viete, že poskytujú viac-menej virtuálne informácie. Ak by človek čítal iba médiá a bol upútaný na lôžko, tak by si myslel, že žije vo virtuálnom svete. Nie je to nič nové, máme to tu už vyše 20 rokov.

·         Kedysi sme mali jednofarebnú tlač, no teraz sa mi zdá, že v súčasnosti je aj tá jedna už vyblednutá. Aj preto som vďačná organizátorom týchto podujatí, že nimi vytvorili taký slovenský Hyde Park.

·         Referendá nám nevychádzajú, pretože sú nastavené tak, že nemôžu byť prakticky ani úspešné!!! Čiže toto miesto je pre nás takým referendom. Povedzte, prosím, svojim známym... nech sem prídu, nech sa tu na tomto mieste stane tradícia riešenia našich páľčivých otázok.

 

Miloslava Necpalová

·         Z rozhlasu, televízií počúvame, že je 70. výročie ukončenia 2. sv. vojny. Prepáčte, ja vravím, že môžeme ukončiť čítanie, šitie..., ale vojnu bolo treba asi vyhrať!!! Bolo treba zvíťaziť nad fašizmom. A aby sa zvíťazilo, tak muselo zahynúť tak veľmi veľa ľudí...

·         Z oficiálnych údajov vyplýva, že v sovietskych zajateckých táboroch zomrelo okolo 4 % zajatých Nemcov. V nemeckých zajateckých táboroch zomrelo okolo 64 % zajatých Červenoarmejcov! Iba v tých zajateckých táboroch zomrelo vyše 3,5 milióna sovietskych vojakov.

 

Ďalšie zhromaždenie sa uskutoční vo štvrtok 21. mája o 17.00 hod.

 

 

Na záver poďakovanie službu konajúcim policajtom

Hneď na začiatku kráčala okolo skupinka mladých ľudí a jeden z nich sa vulgárne osopil na zhromaždených. Bratislavskí policajti ho zadržali a podľa nám videného ho identifikovali...

V prípade, že túto svoju činnosť dotiahli právne do konca, v mene organizátorov som poverený vysloviť im poďakovanie za operatívne zamedzenie konfliktu, ktorý už mohol byť na spadnutie.

 

Zaznamenal Vladimír Mikunda