11.9.2021 21:33:17

Nebenzia v OSN: Taliban nie je legitímnou vládou Afganistanu

Zástupca RF v BR OSN Vasilij Nebenzia
Zástupca RF v BR OSN Vasilij Nebenzia
(foto: © Valery Sharifulin/TASS)


Hnutie Taliban, ktoré prevzalo moc v Afganistane, ešte nie je podľa medzinárodných štandardov legitímnou vládou”, oznámil Vasilij Nebenzia, stály predstaviteľ Ruska pri OSN. (armadnymagazin.sk)„Toto hnutie ešte nikto neuznal. Podľa medzinárodných štandardov Taliban ešte nie je legitímnou afganskou vládou,“ odpovedal Nebenzia novinárom na otázku, či si myslí, že by Taliban mal byť zastúpený v OSN. „Povedali sme, že budeme monitorovať, ako budú v skutočnosti riadiť krajinu. Či splnia, čo sľúbili.“

Svetové spoločenstvo podľa neho bude tiež monitorovať, či si Taliban splní svoje záväzky, či bude, ako sľúbil, bojovať s teroristickými organizáciami v krajine a zabezpečí ľudské práva vrátane žien.

„Uvidíme. Na posudzovanie je priskoro,“ dodal Nebenzja.


Terorizmus v Afganistane nemožno poraziť bez vytvorenia inštitúcií

Bývalý britský premiér Tony Blair, ktorý stál na čele britskej vlády v rokoch 1997 až 2007, argumentoval za pokračovanie zahraničnej vojenskej prítomnosti v Afganistane. Blair vystúpil v Londýne pri príležitosti 20. výročia teroristického útoku z 11. septembra 2001 na USA.

Tony Blair verí, že boj proti terorizmu – sám osebe – nebude schopný odstrániť teroristickú hrozbu. Potvrdzuje to aj rýchle obnovenie vplyvu Talibanu po stiahnutí zahraničných vojsk z Afganistanu. Blair, ktorý viedol britskú vládu v roku 2001, keď medzinárodná koalícia presťahovala svoje jednotky do Afganistanu, navrhuje jasne definovať opatrenia na boj proti novému nárastu terorizmu.

Rekonštrukcia Afganistanu zlyhala nie preto, že by afganský ľud rekonštrukciu nechcel, ale preto, že neboli vytvorené efektívne štátne inštitúcie na správu krajiny a nebola prekonaná dlhodobá korupcia,” povedal Blair.


Karol Jerguš (armadnymagazin.sk)