18.11.2021 14:03:49

Na Slovensku sa konala beseda so spisovateľom Jevgenijom Vodolazkinom

Na besede so spisovateľom J. G. Vodolazkinom
Na besede so spisovateľom J. G. Vodolazkinom
(foto: rcvkba.sk)


V rámci 28. ročníka veľtrhu Bibliotéka – Pedagogika sa v Ruskom dome v Bratislave konala beseda s jedným z najlepších súčasných ruských spisovateľov, literárnym vedcom, doktorom filologických vied Jevgenijom Germanovičom Vodolazkinom.Počas zaujímavej besedy sa autor podelil o svoje úvahy o zmysle života, objasnil filozofické pojmy dobro a zlo, vyjadril svoj názor na vplyv pandémie na ľudstvo a na úlohu súčasných spisovateľov vo svete. 

Román Laurus, ktorý autora preslávil, sa v r. 2019 stal na Slovensku knihou roka a podľa The Guardian vošiel do TOP-10 najlepších kníh svetovej literatúry o Bohu, spolu s Dostojevského románom Bratia Karamazovovci.

Nový Vodolazkinov román o podstate času a zmyslu dejín Opravdanije Ostrova sa dostal do užšieho výberu na cenu Boľšaja kniga za rok 2021. Ruské divadlá s úspechom uvádzajú predstavenia naštudované podľa románov Solovjov a Larionov, Laurus a povesti Blízki priatelia. V r. 2020 sa Vodolazkin predviedol aj v preňho novej úlohe dramatika a vydal zborník rôznožánrových divadelných hier s názvom Srdcia štyroch so spoločným filozofickým jadrom: memento mori. Spisovateľ sa zmienil aj o tom, že sa začali práce nad filmovým spracovaním románu Aviator; scenár celovečerného filmu píšu spolu s ním bratia Oleg a Vladimír Presňakovovci. Vodolazkinove diela sú preložené do mnohých jazykov vrátane slovenčiny.  

Na besede spisovateľ podrobne odpovedal na otázky z publika a porozprával o svojich ďalších plánoch. Momentálne pracuje nad novým románom, ktorý chce dokončiť v januári 2022 a pravdepodobne ho nazve Čagin.Ruský dom v Bratislave