23.6.2021 12:02:33

Na Slovensku potvrdili prítomnosť delta variantu nového koronavírusu

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
(foto: dw.com)


Tento variant identifikovali v pozitívnej vzorke od osoby, ktorá na Slovensko pricestovala z Ruska. (TASR)

 Na Slovensku laboratórne potvrdili prítomnosť delta variantu nového koronavírusu. TASR to potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

„Osoba bola bez úzkych kontaktov a nie je hospitalizovaná. Aktuálne sa nachádza v domácej karanténe a zodpovedne dodržiava všetky nariadené protiepidemické opatrenia,“ informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) uviedol, že tento variant identifikovali v pozitívnej vzorke od osoby, ktorá na Slovensko pricestovala z Ruska. Pred rokovaním vlády to potvrdil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Osoba, u ktorej sa potvrdil delta variant nového koronavírusu, nepricestovala z Petrohradu a nezúčastnila sa futbalového zápasu. V stredu o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

ÚVZ SR zároveň doplnilo, že delta variant, o ktorom v stredu informovali, je prvý laboratórne potvrdený delta variant (B.1.617.2) na Slovensku.

Takzvaný indický variant, ktorý bol na území Slovenska potvrdený v máji, je variant B.1.617.1, definovaný ako kapa variant.

Delta variant je podľa laboratórnej diagnostičky a molekulárnej biologičky na ÚVZ SR Anny Kaliňákovej zaraďovaný medzi tzv. „variants of concern“, teda varianty, na ktoré je potrebné sa zvlášť zamerať, keďže sú jasné vedecké dôkazy o ich možnom vplyve na rýchlosť a spôsob šírenia, alebo odpoveď imunitného systému.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas zdôraznil, že obozretnosť a dodržiavanie nastavených preventívnych pravidiel v rámci krajiny i mimo nej sú mimoriadne dôležité.

Laboratóriá na žiadosť hlavného hygienika vykonávajú sekvenáciu všetkých pozitívnych vzoriek na SARS-CoV-2 s dostatočne vysokou vírusovou náložou, pretože to je predpoklad, aby bola sekvenácia úspešná,“ dodal ÚVZ SR.


TASR