02.8.2021 11:14:24

Na dúhové balíčky minula pošta v Česku tisícky eur, aj keď je v historickej strate

Dúhový balík Českej pošty
Dúhový balík Českej pošty
(foto: Česká pošta/Facebook)


Česká pošta si vyslúžila nemalú kritiku za svoj pokus o podporu LGBT agendy. Na balíčky v dúhových farbách minula 250-tisíc korún, čo je v prepočte približne 10-tisíc eur. (dennikstandard.sk)

 S nápadom na podporu tohtoročného ročníka festivalu Prague Pride dúhovými balíčkami prišla Česká pošta v čase, keď hlási historicky najväčšie hospodárske straty a obmedzuje prevádzku niektorých pobočiek.

Krok Českej pošty ústretový voči LGBTI komunite kritizujú odborári aj ľudia, ktorí služby využívajú.

Štátny podnik oznámil, že sa stal strategickým partnerom festivalu Prague Pride. Ten je naplánovaný od 2. do 8. augusta. Témou je „coming out“, teda priznanie sexuálnej orientácie svojmu okoliu. Ako symbol podpory budú mať ľudia možnosť zaslať namiesto klasického hnedého balíka dúhový. Ide o limitovanú edíciu desaťtisíc kusov, za ktorú Česká pošta minula 250-tisíc korún.

Odborári Českej pošty podľa CNN Prima News pritom tvrdia, že každý zamestnanec podniku je na tom zo dňa na deň finančne horšie. Pošta je podľa nich trvalo podhodnotená a navýšenie prostriedkov nepokrýva ani len infláciu.

V apríli Česká pošta oznámila, že vlani hospodárila so stratou takmer 1,4 miliardy korún. Napriek tomu štátny podnik vo vyhodení štvrť milióna korún za dúhové balíčky problém nevidí. Podľa hovorcu Matyáša Vitíka pošta peniaze na samotný Prague Pride nedáva a limitovaná edícia balíčkov podporujúcich LGBT agendu je vraj čisto marketingová záležitosť.

Z prístupu nie sú mnohí Česi nadšení. Vyčítajú pošte, že si neplní poriadne ani základné funkcie, ako je doručovanie.

Naopak, ministerka sociálnych vecí Jana Maláčová (ČSSD) víta, že sa štátne podniky venujú aj takejto činnosti, ktorú sama označuje za „verejnoprospešnú“. Ekonóm Jan Skopeček (ODS) by takúto podporu prenechal skôr súkromným podnikom, ktoré majú zisk a môžu si to dovoliť.


Tomáš Pilz (dennikstandard.sk)