20.11.2022 11:22:43

Michal Čop: Transgender agenda: Slovensko ešte nie je Amerika, ale ako dlho to potrvá?

V strede nedávny víťaz lokálnej súťaže krásy v americkom New Hampshire
V strede nedávny víťaz lokálnej súťaže krásy v americkom New Hampshire
(foto: Twitter)


Články o škaredých chlapcoch, ktorí vyhrávajú dievčenské súťaže krásy, nám sú dnes na smiech. Avšak prípad, ktorý leží na Krajskom súde v Banskej Bystrici môže zo Slovenska čoskoro spraviť krajinu, kde sa budú diať aj takéto bizarné veci. (standard.sk)

 Štandard nedávno zverejnil na prvý pohľad úsmevný text. Je o škaredom chlapcovi, ktorý v USA vyhral ženskú súťaž krásy. Chlapec sa stal nielen Miss Greater Derry v štáte New Hampshire, ale dokonca získal aj akési štipendium určené pre pekné mladé dámy. Bežný človek sa zasmeje a povie si, že taká bizarnosť sa môže udiať len v Amerike. Možno k tomu dodá, že je rád, že žijeme na Slovensku, kde je život ešte stále relatívne normálny.

Ale predstava o Slovensku ako normálnej krajine sa môže čoskoro rozplynúť. V posledných týždňoch sa totiž začali veci v oblasti LGBT otázok výrazne hýbať a ak budeme v nastolenom trende pokračovať, Slovensko môže byť zakrátko krajinou plnou bizarností rovnako ako USA.  

Jedna vec je situácia na ministerstve zdravotníctva, kde sa úzka skupina aktivistických lekárov snaží presadiť silno ideologický dokument, ktorého heslo by mohlo znieť: zmena pohlavia – rýchlo a bez problémov. Viac o tejto téme som písal v samostatnom texte.

No zdá sa, že ešte vážnejší problém nám medzičasom vyrástol na súdoch. Tam ležia tri prípady týkajúce sa dúhových tém (argentínsky LGBT aktivista, Patakyovej podanie na Ústavný súd, a rozhodnutie Najvyššieho správneho súdu o zmene pohlavia), pričom dve z nich už sú vysoko akútne.

Najvýbušnejší z nich sa týka Najvyššieho správneho súdu. Ten rozhodol v prospech muža, ktorý zažaloval matriku vo Zvolene za to, že mu tam odmietli zmeniť pohlavie na mužské aj napriek tomu, že nepredložil potvrdenie o chirurgickej tranzícii. Rozsudok verejnosť síce ešte nevidela, no vyjadrenia hovorcu súdu boli až prekvapivo sebavedomé. Je z nich jasné, že trojica sudcov Peter Potásch, Monika Valašiková a Anita Filová chcú, aby Krajský súd v Banskej Bystrici, ktorý vydal prvostupňové rozhodnutie, v ktorom sa dožadoval potvrdenia o chirurgickej tranzícii, zmenil svoj verdikt. Vyjadrenia hovorcu, ktorý v tomto prípade spomína rozhodovaciu prax Európskeho súdu pre ľudské práva, ukazuje jasne, aký má byť rozsudok nižšieho súdu.

Ak sa sudca Krajského súdu v Banskej Bystrici pokúsi potvrdiť a lepšie právne podoprieť svoje pôvodné rozhodnutie, bude v neľahkej pozícii. Určite už vie, že požiadavka na to, ako má rozhodnúť, je zrejmá. Najvyšší správny súd mu ukázal dokonca aj to, akú argumentáciu má použiť.

Naopak, ak sa podvolí, Slovensko sa stane krajinou, kde bude možné úradne meniť pohlavie bez prirodzených legislatívnych pravidiel a obmedzení. Potom bude výhra akéhosi obézneho chlapca v ženskej súťaži krásy najmenším problémom, aký budeme riešiť.

Zmeny, ktoré by takáto úprava priniesla, by totiž mohli byť celospoločenské. Prakticky každá oblasť, kde sa delíme na mužov a ženy, by stratila význam. Muži by sa mohli dostať do ženských šatní, spŕch, toaliet. Mohli by ležať ženských oddeleniach v nemocniciach, prípadne by boli na dievčenských izbách na internátoch, umiestňovaní na ženské izby v domovoch sociálnych služieb, či nebodaj do ženských väzníc. Teoreticky by sa mohli zúčastňovať ženských športových súťaží alebo žiadať o skorší odchod do dôchodku. „Transmuži“ by mohli otehotnieť a rodiť. Tých zmien by bolo obrovské množstvo a nemá význam ich tu všetky menovať.

No najhoršie na tom celom je, že tieto zmeny by sa najviac dotkli detí a tínedžerov.Zvyšok komentára nájdete na Štandarde.Michal Čop