16.3.2016 08:05:36

Mesto Zvolen si pripomenulo 71. výročie svojho oslobodenia

 

Spomienkových osláv na Námestí SNP pri pamätníku Červenej armády sa 14. 3. zúčastnili predstavitelia mesta Zvolena, zástupca primátora B. Bystrice, rumunská veľvyslankyňa, zástupcovia veľvyslanectiev RF, Bieloruska a Českej republiky, OblV SZPB Zvolen, zástupcovia armády SR a aj členovia zvolenského Klubu Arbat Slovensko-ruskej spoločnosti.

 

Po Námestí SNP prítomní usporiadali pietne akty aj na vojenských cintorínoch Červenej armády a Rumunskej kráľovskej armády, kde si pamiatku svojich osloboditeľov uctili položením vencov a kytíc.

Členovia Klubu Arbat vo Zvolene sa v poobedňajších hodinách stretli na svojom klubovom podujatí, kde sa navzájom informovali o súčasnej svetovej situácii a naplánovali si program na budúce mesiace, vychádzajúc aj z ponuky akcií Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave.

Viacerí členovia prejavili záujem vyhľadať svojich známych v ruskom meste Kimovsk, ktoré bolo do roku 1989 družobným mestom nášho Zvolena. Spolupráca bývala veľmi priateľská v každej oblasti, či už v kultúrnej, priemyselnej i poľnohospodárskej. Pravidelne ju oživovali spoločné výmenné návštevy.

Členovia zvolenského Klubu Arbat majú v pláne spoločne sa zúčastniť aj osláv Dňa víťazstva nad fašizmom 9. mája v Bratislave na Slavíne.

Viera Nociarová, Zvolen