11.10.2021 16:33:13

Marián Mitánek: Nová Bošáca - Spomienka na padlých vojakov

Pri kladení kvetov
Pri kladení kvetov
(foto: Screenshot YT)


26. 9. 2021 sme sa už po šiesty krát stretli pri hroboch vojakov Červenej armády v obci Nová Bošáca na miestnom cintoríne a v osade Grúň. Spomienka sa konala pri príležitosti sviatku Pravoslávnej cirkvi,  kedy si táto počas sviatku Sťatia hlavy sv. Jána Krstiteľa pripomína pamiatku vojakov padlých v poli za vieru a vlasť.Podujatia sa zúčastnili miestni občania, členovia klubu Arbat z Trenčína, Klub vojenskej histórie Západ v dobových uniformách a predstavitelia miestnej a oblastnej organizácie SZPB. Ako sa už stalo tradíciou, súčasťou Spomienky bola i účasť pravoslávneho kňaza - jereja Mareka Kundisa, duchovného správcu Pravoslávnych cirkevných obcí Brezová pod Bradlom a Piešťany, spolu s ich príslušníkmi.

V príhovoroch som pripomenul prítomným, že vojnové hrôzy sa nevyhli ani domovom miestnych obyvateľov a početné civilné obete ich predkov. Skutočnosť, že položením kvetov, modlitbou a zapálením sviec nahrádzame vojakom to, čo im nemôžu poskytnúť ich rodiny - posmrtnú duchovnú službu.

Na počesť stovkám vojakov Červenej armády a Rumunskej kráľovskej armády, ktorí položili životy v našom kraji, zaznela čestná salva.

Otec Kundis odslúžil Malú panychídu za upokojenie duší vojakov. V príhovore pripomenul prítomným, že „bohoslužby v cirkevnoslovanskom jazyku nám pripomínajú jednotu slovanských národov - spoločný koreň. Slovenské národy by mali držať spolu, tak ako držia spolu bratia v rámci rodiny. Aj keď momentálne čim ďalej tým viac platí medzi Slovanmi "rozdeľ a panuj", mali by sme sa snažiť viac  myslieť na to že sme všetci Slovania jeden národ. Náš Spasiteľ Iisus Christos nás učí láske, láske bez obmedzení, láske k všetkým. Kto miluje svojho brata, nikdy proti nemu nepozdvihne ruku.“

Pozitívne ohlasy a reakcie občanov potvrdzujú, že takto vykonávaný pietny akt považujú  nielen za dôstojný ale i zodpovedajúci vážnosti pripomínaných udalostí.


VIDEO: Spomienková slávnosť v osade Grúň pri hrobe padlých sovietskych vojakov


 


Marián Mitánek