03.8.2017 10:40:36

Mária Zacharovová: „Sme už unavení z toho, že sa stále snažia robiť z ľudí bláznov“. Koho je v Rusku viac, diplomatov alebo agentov tajných služieb?

Rusko-americká sankčná vojna napreduje rýchlym tempom. Zatiahli sa do nej nielen politici, experti a médiá, ale už aj samotní diplomati. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová sa pustila do amerických kolegov.

Na tlačovej konferencii zdôraznila, že všetkých už doslova unavujú manipulácie amerických politikov a diplomatov. Reagovala na najčerstvejšie vyhrážky amerických kolegov, ktorí prízvukovali, že ak Moskva vypoklonkuje väčší počet amerických diplomatov, skomplikuje sa proces vybavenia víz pre ruských občanov. Zamestnancov amerických konzulátov totiž bude údajne tak málo, že nebudú stíhať vybavovať a vydávať víza.

Zacharovová na tieto obavy zareagovala sarkasticky: “Sme už unavení z toho, že sa stále snažia robiť z ľudí bláznov“. Podčiarkla, že takýmto rozprávkam už neveria ani malé deti.

Poukázala na to, že z dôvodov, ktoré poznajú iba vo Washingtone sa americkí politici húževnato snažia utajiť presný počet amerických diplomatov pracujúcich v Rusku. Presný ich počet nevedia dokonca ani americkí novinári, ktorí sa na to pýtali Zacharovovej a ktorá im odporučila obrátiť sa na „domáce kompetentné zdroje“. Vôbec nie je jasné, koľko zamestnancov amerických ambasád a konzulátov v Rusku sa skutočne zaoberá diplomatickou činnosťou a koľko odborníkov má “inú prácu”.

Rusko zatiaľ nepredložilo konkrétny zoznam zamestnancov amerických diplomatických úradov, ktorých mieni poslať domov – podľa všetkého, to ponechá na rozhodnutie Washingtonu a uvedie iba počet zamestnancov, ktorí by mali opustiť Rusko.

Zacharovová, ako aj viacerí experti, poukázala na to, že ak Američania snívajú iba o tom, že chcú pomôcť ruským turistom, mohli by ľahko zjednodušiť proces vybavovania a získavania víz – a potom by v Rusku nepotrebovali obrovskú armádu diplomatov, ktorí sa údajne zaoberajú vybavovaním víz. Podčiarkla, že v USA sa veľa vecí dá vybaviť cez internet, online, ale v prípade vybavovania víz pre ruských občanov platia mimoriadne komplikované pravidlá a celý proces sa ťahá veľmi dlho. Kým ruskí diplomati vybavujú pre Američanov víza maximálne v priebehu 10 dní a pritom nerobia „pohovor“, ako je to zvykom na amerických konzulátoch, americké úrady celý proces naťahujú.

Navyše v priebehu posledného polroka sa tento proces predĺžil fakticky päťnásobne: po podaní dokumentov americký konzulát pozýva záujemcu na pohovor až po 6-7 týždňoch a až potom sa spúšťa proces vybavovania víz. Preto sa Zacharovov a iní pýtajú, čo vlastne robí v Rusku viac ako 1 000 amerických diplomatov, akú inú súrnu prácu majú… Viacerí si preto kladú otázku: pracuje v Rusku viac amerických diplomatov alebo agentov tajných služieb?

Eugen Rusnák

hlavnespravy.sk, 3. 8. 2017