30.5.2017 17:26:15

Mária Zacharová o leteckom útoku v Mósule: A to je len jedna krvavá epizóda “bezkontaktnej vojny”, ktorú vedú Američania. Mŕtvi civilisti sa rátajú v tisícoch

Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Ruska Mária Zacharovová kritizovala letecké útoky USA v Mósule. Vo svojom vyhlásení reagovala tak na správy o obetiach civilného obyvateľstva v Iraku v dôsledku útokov západnej koalície.

„V Moskve sú hlboko znepokojení z obrovského počtu obetí irackého civilného obyvateľstva v dôsledku neustáleho bombardovania a ostreľovania zo strany USA a ich západných spojencov v rámci protiislamskej koalície. Najavo vychádza šokujúco vysoký počet obetí.

Z Washingtonu sa napríklad dodatočne dozvedáme, že americké vojenské veliteľstvo priznalo, že 17. marca tohto roku v dôsledku leteckého útoku na mósulskú obytnú štvrť Al-Džadída zahynulo vyše sto civilistov. Podľa údajov niektorých masovokomunikačných prostriedkov počet civilných obetí dosahuje až dve stovky. A to je len jedna krvavá epizóda “nekontaktnej vojny”, ktorú vedú Američania v Iraku a v susednej Sýrii. Potvrdzuje to aj nedávna udalosť v pohraničnom sýrskom mestečku Mejadín, keď nálet pripravil o život 35 miestnych obyvateľov. Rovnako ako v Mósule, aj tu boli medzi obeťami ženy a deti.

Na tomto pozadí štatistika obetí irackého civilného obyvateľstva v dôsledku leteckých útokov a ťažkých zbraní Západnej koalície, ktorú uvádza americká armáda, zákonite vyvoláva veľa otázok. Podľa tejto štatistiky údajne zahynulo 352 Iračanov. Reálne počty sú však úplne iné. Britská monitorovacia skupina Air Force napríklad hovorí o minimálne 3100 civilistoch. Ako vidíme, toto číslo je osemkrát vyššie, než horko-ťažko uznaný počet udávaný Američanmi, ktorí sa spolu so svojimi spojencami stále snažia vylepšovať nepriaznivý obraz diania v Iraku.

Rusko vyjadruje sústrasť v súvislosti s obeťami medzi irackým civilným obyvateľstvom. Súčasne potvrdzujeme našu solidaritu s vedením a národom spriateleného Iraku v týchto pre krajinu ťažkých časoch. Sme pripravení naďalej poskytovať Bagdadu efektívnu pomoc v nekompromisnom boji s teroristickým ohrozením, nech by pochádzalo odkiaľkoľvek,“ uviedla v závere hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Ruska Mária Zacharovová.

hlavnespravy.sk, 30. 5. 2017