19.1.2023 12:18:08

Maďarský minister Szijjártó sa jemne obul do vlády USA v súvislosti s Ukrajinou

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
(foto: kresba: Liu Rui/GT)


Ani Maďari, ani Srbi nie sú zodpovední za túto vojnu, ale oba národy za ňu platia, povedal minister zahraničných vecí Szijjártó. (hlavnespravy.sk)Maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó sa obul do americkej vlády za to, že sa snaží predĺžiť rusko-ukrajinskú vojnu, ktorá síce ničí európske ekonomiky, najmä tie v strednej Európe, ale naďalej prináša výhody americkým korporáciám a globalistickým politikom, ktorí slúžia ich záujmom, píše Robert Semonsen pre denník The European Conservative.

Vyjadrenia ministra zahraničných vecí prišli minulý týždeň v utorok 10. januára počas komentárov na spoločnej konferencii v Budapešti, ktorá nasledovala po stretnutí s jeho srbským náprotivkom Ivicom Dadičom, informoval maďarský spravodajský portál Origo.

Szijjártó zdôraznil, že vzhľadom na blízkosť Maďarska a Srbska k ozbrojenému konfliktu obe stredoeurópske krajiny pocítili strašné následky – a v porovnaní s inými krajinami naďalej neúmerne trpia, pokiaľ ide o bezpečnosť a hospodárske dôsledky sankcií -, a preto majú obe vlády priamy záujem na čo najskoršom ukončení vojny.

Ani Maďari, ani Srbi nie sú zodpovední za túto vojnu, ale oba národy za ňu platia,” začal minister zahraničných vecí.

Obaja máme záujem, aby na Ukrajine čo najskôr zavládol mier. Predlžovanie a prípadná eskalácia vojny predstavujú vážne nebezpečenstvo pre obe krajiny,” pokračoval a dodal, že iné krajiny, vzdialené tisíce kilometrov od oblasti konfliktu, nemusia riešiť rovnaké dôsledky.

Chápeme, že zo vzdialenosti sto alebo tisíc kilometrov sa to nezdá také vážne, ale ten, kto spôsobí eskaláciu alebo predĺženie vojny, koná aj proti našim národným záujmom,” zdôraznil minister zahraničných vecí, narážajúc na pokračujúcu masívnu vojenskú podporu Ukrajiny zo strany vlády USA.

Pred niekoľkými týždňami počas prejavu na pôde Kongresu Mitch McConnell, ktorý pôsobí ako predseda republikánskej menšiny v americkom Senáte, povedal, že pokračujúca podpora Spojených štátov Ukrajine nie je o túžbe zapojiť sa do filantropie”, ale je vedená chladnými, tvrdými, praktickými americkými záujmami”.

Jeffrey D. Sachs, svetoznámy profesor ekonómie na Kolumbijskej univerzite, autor bestsellerov a otvorený kritik cynického postoja a prístupu Spojených štátov k rusko-ukrajinskej vojne, v nedávnom rozhovore pre maďarský spravodajský portál Mandiner povedal:

Je potrebné, aby Spojené štáty a NATO povedali Rusku: Dobre, chápeme to. NATO sa nebude rozširovať na Ukrajinu a do Gruzínska.” Podľa môjho názoru to nie je porážka NATO. Je to len zdravý rozum. A to je to, čo by som chcel, aby Spojené štáty povedali. Žiaľ, neokonzervatívci, ktorí majú na starosti zahraničnú politiku USA, s tým úplne nesúhlasia, pretože ich projektom za posledné štvrťstoročie bolo, že USA sa budú naďalej rozširovať na východ, hoci v roku 1990 sľúbili Gorbačovovi, že NATO sa nepohne ani o centimeter na východ.hlavnespravy.sk