23.8.2020 15:46:50

Lotyšsko vyčlení 150 tisíc eur na „podporu občianskej spoločnosti“ v Bielorusku

Cichanovská pred podporovateľmi
Cichanovská pred podporovateľmi
(foto: AP/Scanpix/LETA)


Kto by si ešte prednedávnom pomyslel, že udalosti v Bielorusku tak zaujmú slovenské média, že im budú venovať veľký priestor v tom najlukratívnejšom čase? Hlavné slovenské televízie sa predbiehajú v reportážach a komentároch, do ktorých zapájajú rôznych „analytikov a odborníkov,“ ktorí jednohlasne podporujú bieloruskú opozíciu a otvorene smútia, že sa v Bielorusku nevydaril Majdan. (zemavek.sk)Európska únia mieni uvaliť na Bielorusko ďalšie sankcie: bude to svojrázna pomsta za to, že Minsk nevyhovel snom a túžbam „gender-liberálnych-demokratov“ v EÚ a nepripustil rovnaký výboj udalostí, ako v Kyjeve pred šiestimi rokmi. Okrem toho, európske vlády sa už začínajú skladať na pomoc bieloruskej opozícii. Napríklad, lotyšský kabinet sa včera na svojom mimoriadnom zasadnutí rozhodol, že vyčlení 150 tisíc eur na „podporu občianskej spoločnosti v Bielorusku.“ Informoval o tom lotyšský premiér Arturs Krišjānis Kariņš.

Pre média prezradil, že v priebehu zasadnutia vládneho kabinetu, prijali hneď niekoľko rozhodnutí, ktoré sa týkajú situácie v Bielorusku. „Predovšetkým lotyšská vláda vyjadruje svoju podporu želaniu bieloruského ľudu žiť v nezávislej a demokratickej krajine. Po druhé, vláda sa rozhodla, že podporí bieloruskú občiansku spoločnosť a vyčlení 150 tisíc eur na jej upevnenie,“ zdôraznil lotyšský premiér.

Lotyšský minister zahraničia Edgars Rinkēvičs vo svojom vystúpení zdôraznil, že sa dnes zamestnanci domáceho rezortu diplomacie stretnú s predstaviteľmi mimovládnych organizácií, činnosť ktorých je spojená s Bieloruskom. Počas tohto stretnutia obe strany prediskutujú plány spoločných projektov, ktoré sa môžu realizovať v budúcnosti a na realizáciu ktorých lotyšská vláda tiež vyčlení príslušné finančné prostriedky.

„Jedným z bodov je poskytnutie právnej pomoci osobám, voči ktorým začali trestné stíhanie, a tiež pomoc opozičným médiám. Tieto otázky zatiaľ zostávajú otvorené,“ podčiarkla hlava zahraničnopolitického rezortu Lotyšska.

V závere iba rétorická otázka: všetky tieto opatrenia a pomoc za účelom „rozvoja demokracie v Bielorusku“ nezaváňajú tak trochu miešaním sa do cudzích štátnych záležitostí, ovplyvnením diania v cudzej krajine a snahou pomocou štátneho prevratu zvrhnúť existujúcu legitímnu vládu? Nie je to do bodky a do písmena rovnaký scenár Majdanu, ako na Ukrajine, v Gruzínsku, Arménsku atď.?

A nie je to náhodou ten „kriminál“, z ktorého mnohé európske štáty obviňujú Rusko a doposiaľ ešte ani raz neposkytli ani jeden relevantný dôkaz? Ale členské krajiny EÚ takto otvorene podporujú sily, ktoré sa snažia o štátny prevrat v cudzej krajine a ani to neskrývajú. Je to „európska spravodlivosť a rovnaký meter pre všetkých,“ podľa Bruselu, prirodzene…

 

Zdroje:

1 Saeimā gatavojas aicināt rīkot atkārtotas Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas, LETA, 17.8.2020

2 Saeimas Ārlietu komisija atbalsta aicinājumu rīkot atkārtotas Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas, Januns, 17.8.2020

3 Saeimas Ārlietu komisija atbalsta aicinājumu rīkot atkārtotas Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas, TV-net, 17.8.2020

4 Lielbritānija neatzīst Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultātus, Apollo, 17.8.2020
Латвия выделит €150 тыс. для поддержки гражданского общества в Белоруссии, TASS, 17.8.2020


 

Eugen Rusnák (zemavek.sk)