05.8.2019 22:26:04

Letné oddychové kino: RAČA - LÁSKA MOJA (1977 slovensko-gruzínsky film)

Raca-laska-moja hlavní predstavitelia filmu
Raca-laska-moja hlavní predstavitelia filmu
(foto: SFÚ)

Film pre letný amfiteáter: Prevzatý zo Slovenského filmového ústavu a je z youtobe linku. Film, ktorý v roku 1977 znamenal romantiku, komédiu, hudobný žáner, komplexne definovaný ako "družobný film medzi národmi".

Rača – láska moja

slovensko gruzínsky film; Slovenský filmový ústav, Bratislava

https://www.youtube.com/watch?v=TfQZZOwsXFc              link na youtobe

trvanie filmu trvanie 1:20 min, v predlžení to isté až na 1:na 57 min

film v slovenskom jazyku

Filmové štúdio Gruzia Film,

Slovenská filmová tvorba Bratislava – Koliba  1977

 Réžia Jozef Medveď      Námet a scenár: Suliko Zgento

herci:  Andrea Čunderlíková  Badri Kakabadze  Viera Strnisková  Oldo Hlaváček   Eva Krížiková  Ivan Palúch

 a ďalší

 oficiálny text čes.distributora po roku 2014:

Téměř zapomenutá komedie s lyrickými akcenty vypráví o družbě dvou vinařských oblastí téhož jména, slovenské a gruzínské, avšak je postavena na samých klišé, mezi něž patří i láska mezi Slovenkou a Gruzíncem. Než dojde svého naplnění, musí projít mnoha zkouškami a vyrovnat se s přívalem různých nedorozumění.(oficiální text distributora)

 

 Film sa natáčal v slovenských lokalitách Jur pri Bratislave, Modra, Bratislava, Rusovce a v gruzínskych mestách Ganachleba, Rica, Suchumi a Tbilisi

Ano, je to "film pre pamätníkov" z čias "družby národov" ZSSR - ČSSR, na webstránke českého distribútora je veľa ironických, posmešných a až hanlivých poznámok k tomuto filmu. Je poplatný dobe, v ktorej vznikol, napriek tomu, ako bola poznámka jedného z diskutérov, odvtedy má chuť na račianske víno a na gruzínske vína.

Redakcia film uviedla oddychovo a pre dodržanie rovnováhy v uvádzaní príspevkov na websajt. Ten film, akokoľvek naivný, romantizujúci a dobovo prikrášlený, ukazuje život národov v mieri. Je to mrzuté, že v súčasnej filmovej tvorbe už niet priestoru na romantizujúci až oddychový letný žáner a ani znalec nenašiel po roku 2000 film, ktorý by mohol byť považovaný za zábavný a oddychový.

V auguste v novom miléniu, v roku 2008, sa stalo niečo iné, budeme si pripomínať  iné a tragické výročie. Už tu bolo na webstránke pripomenuté. A budú tu uvedené iné filmy - preto toto zverejnenie vytvárajúce rovnováhu, pretože bez ohľadu na politiku by sa ľudia radi priatelili a zažívali veselie a romantiku.

Príjemné pozeranie, nájdete tu množstvo slovenských hercov i jednú českú/čs.herečku, ktorá zaujme mladých

redakcia 

red z youtobe