04.8.2019 21:42:27

Letná návšteva študentov z Rostova na Done vo Zvolene

pri pamätníku
pri pamätníku
(foto: Viera Nociarová predsedníčka ZO SZPB Zlatý Potok Zvolen)

Mesto Zvolen,  ako jediné mesto na Slovensku, navštívilo 34 študentov  z Rostova na Done - účastníkov vlasteneckej akcie "Cesty slávy - Naša história" na svojej dlhej púti.

Táto akcia sa koná od roku 2016, zatiaľ navštívili len bývalé republiky ZSSR a v nich pamätné miesta bojov vo Veľkej vlasteneckej vojne. Tento rok ich cesta viedla cez Rusko, Bielorusko, Poľsko, Slovensko, Maďarsko až do Belehradu, kde sa konal festival študentov. Zmyslom ich projektu je navštíviť mesta vojenskej slávy, miesta bojov Druhej svetovej vojny, pripomenúť si 75. výročie oslobodenie Bieloruska, 75. výročie prelomenia blokády Leningradu.

 Z Rostova vyrazili 28. júna 2019 a Zvolen navštívili 11. júla 2019. Cieľom je zachovanie pamiatky o hrdinstve Sovietskeho ľudu , upevnenie medzinárodných a bratských zväzkov, vysvetľovanie pravdivej histórie bojov vo Veľkej vlasteneckej vojne  pred 75 rokmi. Do Zvolena prišli z Krakova. 

 Vo Zvolene sme ich privítali  na cintoríne Červenej armády slovanským zvykom, dve dievčatá v krojoch z Očovej im ponúkli chlieb a soľ. Očakávali ich členovia protifašistických bojovníkov ZO Zlatý Potok, ZO z Očovej, prednosta Okresného úradu vo Zvolene Semir Moumani, predseda oblastného výboru SZPB Miroslav Náhlik a členovia Slovensko-ruskej spoločnosti. Prítomná bola aj riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry Inna Kuznecova so svojim zástupcom p. Lysicinom.

Spoločne sme položili kvety k pamätníku ČA. Po  spoločnom obede a prehliadke mesta Zvolen sme odišli do Zvolenskej Slatiny, kde študenti mali koncert. Spievali v rôznych jazykoch, rusky, bielorusky, ukrajinsky. Na koncerte sa zúčastnilo sedemdesiat ľudí z okolitých obcí Očovej, Zvolenskej Slatiny, Detvy, Kriváňa a Zvolena.  Na koncerte sa zúčastnil aj poslanec NR SR p. Ján Senko, starosta Očovej.

Vo veľmi srdečnej a priateľskej atmosfére po koncerte, keď ich piesne a tance nenechali ani jedno oko suché, sme im pripravili posedenie pri večeri. Ich cesta pokračovala do Budapešti, kde mali nocľah a tiež návštevu pamätníka 2. svetovej vojny.

 

Viera Nociarová