04.8.2012 10:55:06

Kto rozhodol o poprave cára?

Vo vyšetrovacom výbore pri prokuratúre RF si myslia, že posledného ruského cára Nikolaja II. s rodinou popravili na základe rozhodnutia uralského sovietu bez pokynu vtedy najvyššieho sovietskeho vedenia – Vladimíra Lenina a Jakova Sverdlova.
- Presne tak, bez ich vedomia. Nemáme žiadny dokument, ktorý by dosvedčoval, že vôbec bolo prijaté nejaké oficiálne rozhodnutie o poprave cárskej rodiny, - povedal v utorok rádiu „Echo Moskvy“ Vladimír Solovjov, starší kriminalista Hlavnej správy kriminalistiky Vyšetrovacieho výboru pri prokuratúre RF.
15. januára 2009 Solovjov rozhodol o ukončení vyšetrovania trestného činu vraždy Nikolaja II. a členov jeho rodiny. Predstaviteľka Domu Romanovcov veľkokňažná Mária Vladimirovna sa voči tomu odvolala.
x x x
„Uralsoviet“ bol najvyšším orgánom sovietskej moci v regióne, do ktorého vchádzala Permská, Jekaterinburská, Vjatská, Čeľjabinská, Ufimská a Orenburská gubernia.
x x x
- O odsúhlasenie toho sa pokúsili iba vo vzťahu k Nikolajovi II. Telegram však prišiel na meno Lenina a Sverdlova až vtedy keď sa už s popravou nedalo vôbec nič robiť, - povedal Solovjov. - V rovnakom čase ako kati vošli do pivnice Ipatievovho domu doručili aj telegram Leninovi a Sverdlovovi. Zosúladiť si tieto činnosti nebolo technicky možné.
12. júla „Uralsoviet“ prijal rozhodnutie o poprave, do 16. júla však nikomu o tom nič nehlásil, povedal Solovjov.

Na toto vyhlásenie vyšetrovacieho výboru zareagoval riaditeľ kancelárie Domu Romanovcov Alexander Zakatov. – Či sa Leninov a Svrdlovov súhlas s popravou cárskej rodiny objavil pred alebo po jej uskutočnení vôbec nie je podstatné. Prezídium najvyššieho súdu 1. októbra 2008 potvrdilo, že všetci členovia cárskej rodiny, postrieľanej v Jekaterinburgu, sú obeťami politických represií a vzťahuje sa na nich rehabilitácia. A práve od tohto sa snaží utiecť pán Solovjov i vyšetrovací výbor pri prokuratúre, vyhlásil dnes Zakatov pre „Interfax“.
x x x
V noci na 17. júl 1918 bola popravená celá cárska rodina, vrátane jej najbližšieho sprievodu. Čiže 11 osôb.
Izvestia.ru, 15. jún 2010