21.11.2022 17:56:40

Kremeľ kryje chrbát provojnovým blogerom a novinárom

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: kremlin.ru, CC BY 4.0)


Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojej pravidelnej správe píše, že Kremeľ podporuje komunitu provojnových blogerov a spravodajcov v RF aj napriek tomu, že sú ich komentáre o operáciách ruskej armády na Ukrajine čoraz ostrejšie. Informáciu priniesla BBC.Táto komunita pozostáva z viac ako 500 nezávislých autorov a v RF sa stala vyhľadávaným a dôveryhodným zdrojom informácií o vojne na Ukrajine.

Úzka prepojenosť vojenských spravodajcov s ozbrojenými silami a polovojenskými formáciami zaručuje tejto komunite zvučný hlas, ktorý má v ruskom informačnom priestore často výraznejšiu odozvu než vyhlásenia oficiálnych predstaviteľov ministerstva obrany RF.

Komunita je tvorená z pestrej škály autorov – od tých, ktorí podporujú Putina a kritizujú len ruské vojenské velenie, až po tých, ktorí z vojenských neúspechov Ruska na Ukrajine obviňujú Putina osobne.

Fakt, že je Kremeľ tolerantný voči kritike z radov komunity provojnových blogerov, je pritom prekvapujúci vzhľadom na cenzúru, ktorej čelia iné médiá, tvrdia analytici z ISW.Spracované podľa správy TASR