10.8.2019 16:16:23

Kinotyp na víkend: LEVIATHAN (ruský film 2014 v pôv.znení)

Leviathan film A Zjagincev 2014
Leviathan film A Zjagincev 2014
(foto: distrib filmu)

Kino veľmi náročného diváka. Ruský film ocenený na MFF v Cannes a na MFF v Karlových Varoch  2014, kde film zaznamenal výnimočné ohlasy. Trailer k filmu v linku v českom jazyku, film v ruštine ale i s ruským textom. U nás v distribúcii kín a ani v televízii nikdy nebol premietaný - a ani NEBUDE.

Link na youtobe trailer k filmu

https://www.youtube.com/watch?v=COCWoASLzME 

a link na samotný film z youtobe:

https://www.youtube.com/watch?v=8li16lqdKBM

 

Leviafan   "ЛЕВИАФАН"

obsah filmu:

Kolja žije v malom meste blízko Barentsovho mora na severe Ruska. Hneď vedľa domu, kde žije so svojou mladou ženou Lily a synom z prvého manželstva, má vlastnú autoopravovňu. Avšak starosta blízkeho mesta Vadim Šelevjat ho chce o dom, pozemok i prácu pripraviť. Kolja sa nenechá kúpiť, je neústupčivý a odmieta sa vzdať. Nielen majetku a vlastnej pôdy, ale aj všetkej tej krásy, ktorá ho už od detstva obklopuje. Vadim sa však len tak ľahko nevzdáva.

Meno Leviatan sa v Biblii uvádza ako morská príšera, vzbudzujúca strach. V satanizme tento tvor predstavuje tretí zo štyroch prvkov pekla - jednotnosť poriadku a chaosu, hmoty a antihmoty, jin a jang. Thomas Hobbes v knihe Leviathan prirovnáva príšeru k štátnemu usporiadaniu, v ktorom má absolutistická moc zabezpečiť občanom mier a ochranu. 

Medzinárodne oceňovaný ruský režisér Andrej Zvjagincev prináša vo svojom filmovom diele inšpirovanom práve Hobbesovou knihou a filozofiou pôsobivý pohľad na márny boj jednotlivca proti autoritám za svoje práva a vlastníctvo. Realisticky vyrozprávaný príbeh v spojení s čarom severskej krajiny a majestátnou podmanivou hudbou robí zo snímky Leviatan intenzívny filmový zážitok. Jeho kvalitu ocenila porota na MFF v Cannes, ktorá mu v roku 2014 udelila cenu za Najlepší scenár, ako aj diváci a filmoví kritici na MFF v Karlových Varoch 2014, kde film zaznamenal výnimočné ohlasy.

 

Ak náhodou bol film u nás niekde premietnutý, pravdepodobne len v rámci náročných  filmových klubov a kultúrnych udalostí, rozhodne nebol v distribučnej sieti kín v SR ani v televízii. A pritom je to film ocenený a ukazujúci takmer márny boj občana s verejnou mocou, ktorú si uzurpujú v každom štáte „tí rovnejší“ – od malých mafiánov lokálneho charakteru ako tu Vadim Ševeljat, až po okresných, štátnych funkcionárov , konajúcich predsa vždy v mene spoločnosti – obce, štátu...Leviathana.

poznámka diváka, ktorý prezrel celý film o dĺžke 2 hod 21 min: pozrite si koniec filmu od scény limuzín prechádzajúcich mostom v zálive, aby ste získali predstavu o tom, voči akému Leviathanovi sa to vlastne občan Kolja vzbúril...a prečo to pripomína súčasnosť roku 2019 i v SR a v Európe, nielen v Rusku...

 

Réžia:

Andrej Zvjagintsev

Hrajú:

Alexej Serebrjakov, Elena Ljadova, Vladimir Vdovitchenkov, Roman Madjanov, Anna Ukolova, Alexej Rozin, Sergej Pokhodaev

Scenár:

Oleg Negin,
Andrej Zvjagintsev

Kamera:

Mikhail Krichman

Hudba:

Philip Glass

Strih:

Anna Mass

 

pri príležitosti premietnutia v kine Mladosť v Bratislave v kultúrnej rubrike Sme bolo písané o.i.:

Zvjagincev sa pôvodne nechal viesť tým, čo sa kedysi stalo v Spojených štátoch. Päťdesiatročný muž tam nedávno pochopil, že svoj majetok neochráni, preto nasadol do buldozéra a ním zdemoloval niekoľko štátnych inštitúcií v meste. „Také čosi sa deje všade, aj v Amerike, takej demokratickej krajine. Aj tam sa môže nájsť muž, ktorý prepadne úplnému zúfalstvu, lebo ho nikto nepočúva a nikto si ho ani nechce vypočuť,“ povedal Zvjagincev v rozhovore pre SME. Keďže je mu však Rusko oveľa bližšie, nakoniec z toho urobil ruský príbeh - ktorý je najprv v prvej časti filmu poznamenaný veľkým množstvom vodky. A hoci tú vodku pije hlavný hrdina najmä zo zúfalstva, festivalové publikum v Cannes vďačne reagovalo na komické situácie, ktoré z toho vyplynuli.

V druhej časti už však Zvjagincev tradične zmenil tón a jeho film sa rázne zmenil na drámu, ktorá v sebe nesie niekoľko biblických aj filozofických motívov – a až tak trochu v teatrálnych rozmeroch komentuje to, ako sa dnes môže cítiť uvedomelý a nepoddajný Rus.

Zvjagincev popritom tvrdí, že jeho cieľom nebolo útočiť na tých, čo sú pri moci a že sa pritom cítil ako slobodný filmár, ktorý sa môže otvorene vyjadriť. Na  film Leviathan dostal peniaze od ruského filmového fondu aj z ruského ministerstva kultúry. O jeho osud v kinách sa bál len preto, že je v ňom priveľa nadávok, ktoré nový ruský zákon, v platnosti len od leta, zakazuje.

Na festivale v Cannes zaň dostal cenu pre najlepší scenár.

Čítajte viac: https://kultura.sme.sk/c/7566386/leviathan-film-o-absolutnej-moci-podporila-aj-ruska-vlada.html#ixzz5wCY1y2gg

foto z filmu

imagesrybný závod v zálive

tí čo sa pustili do zápasu o domúradník predstaviteľ MOCIžoviálny zástupca ľudu

prevz z youtobe na odporúčanie