16.7.2019 10:16:58

Kinoprehliadka:Ako sú zachytení sv.Cyril a Metod v ruskojazyčnom vnímaní

Ak si dá dnes človek námahu a prejde heslami "Кирилл и Мефодий"  viacej youtobe kanálov,, zistí, že sviatok Cyrila a Metoda, slovanských vierozvestcov, je zachytená nielen v slovenskej a českej kultúre, ale aj v ruskej, bulharskej, srbskej...máme spoločný jazykový, písomný a teda kultúrny, i kresťanský základ.

čo sa podarilo len náhodne pozbierať na youtobe - LINKY pre istotu preverte aj kopírovaním názvov, niekedy sú "upratané" nižšie než sa stránka otvorí

https://www.youtube.com/watch?v=ZK064VuEfXQ

Кирилл и Мефодий

aj keď sa pripomína iný dátum vzniku slovanskej písomnosti, nás môže tešiť, že uvedený rok, rok 863 n.l. sa presne spája s príchodom vierozvestcov na Veľkú Moravu.

*

https://www.youtube.com/watch?v=rlFM3gDjQZ4

 Кирилл и Мефодий. Жизнеописание. Моравская миссия.

*

https://www.youtube.com/watch?v=y7pegk6NxAs

 

Жития святых - Кирилл и Мефодий равноапостольные , учители Словенские

*

https://www.kinopoisk.ru/film/866538/

 

Кирилл и Мефодий: Апостолы славян

Možno sa nepodarí v tomto linku otvoriť priamo online film, ale je tu informácia, že v roku 2013 bol nakrútený film Cyril a Metod - slovanskí vierozvestci, v koprodukcii Ruska, Slovenska, Čiech a Slovinska, režiséri Petr Nikolajev, scenár Petr Hudský, Miroslav Oscatka, producenti Igor a Viktor Kristof, hrali českí a slovenskí herci, pravdepodobne televíznu verziu sme videli vždy pri premietaní v sviatočných dňoch Sviatku Sv.Cyrila a Metoda.


..."В Восточной Римской империи в IX веке братья Михаил и Константин отправились писать мировую историю. Оба разделяют не только веру в Бога, но и убежденность, что ни одна страна не может выжить без разума и образования".

red z youtobe