03.12.2021 15:33:11

Kéry: „Ukrajine vadí, že Rusi na svojom území zhromažďujú vojakov! Skôr mi to pripomína cielenú ukrajinskú provokáciu”

Na snímke Marián Kéry
Na snímke Marián Kéry
(foto: Facebook)


Predseda zahraničného parlamentného výboru poslanec Marián Kéry zo Smeru-SD sa vyjadril k najnovšiemu vývoju v bilaterálnych vzťahoch medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou. Zdôraznil, že k eskalácii napätia na rusko-ukrajinskej hranici výrazne pomáha svojimi provokáciami i samotná Ukrajina. Problém sa však podľa neho musí riešiť diplomatickou cestou. (HSP)Marián Kéry podotkol, že posledné dni a týždne akoby sa z médií valila jedna pohroma za druhou. Nemyslím len na pandémiu, ale napríklad aj na napätie spôsobené návalmi migrantov na hraniciach Poľska a Bieloruska a tiež napríklad aj stupňujúce sa napätie na Ruskej a Ukrajinskej hranici.”

Ak sa však na rusko-ukrajinskú hranicu pozrieme pozornejšie, čo len trošku premýšľajúci človek sa podľa poslanca Kéryho musí nad tamojšou situáciou minimálne pozastaviť. Najmä nad tým, ako ju vykresľujú médiá.

Podľa mainstreamových slovenských médií, šéf ukrajinskej diplomacie je znepokojený z toho, že Rusi zhromažďujú v okolí hraníc s Ukrajinou vojakov. Ukrajina ako štát tiež oficiálne vyzvala NATO, aby urýchlene podniklo kroky, ktoré zabránia vraj hroziacej invázii zo strany Ruska. Čítali ste pozorne? Ukrajine vadí, že Rusi na svojom území zhromažďujú vojakov! Skôr mi to pripomína cielenú ukrajinskú provokáciu. Rusi podľa nich nemôžu na svojom území robiť to isté, čo robia vojaci NATO pri ich hraniciach – ale na území nečlenského štátu!”

Kéry tvrdí, že Ukrajina by sa mala čím skôr prestať schovávať za chrbát NATO a pokúsiť sa o konštruktívny dialóg s Moskvou.

Pre zaujímavosť, pozrite sa na webovú stránku ministerstva obrany SR. Ministerstvo na nej upozorňuje obyvateľov Slovenska, že v období od 29. novembra do 5. decembra 2021 je cez územie SR plánovaných štrnásť cestných presunov zahraničných spojeneckých ozbrojených síl. Nie práve táto skutočnosť by mala vzbudzovať viac otázok, ako to, čo si robí armáda suverénneho štátu na svojom území?” pýta sa vo svojom komentári ku aktuálnym udalostiam šéf zahraničného výboru NR.Jaroslav Zajac