24.9.2022 14:22:17

Juraj Draxler: Panoptikum chechtajúcich sa príšer

Minister školstva v r. 2014-2016
Minister školstva v r. 2014-2016
(foto: Facebook)


Neušlo mi, ako sa slovenským internetom rozlieva vlna ironickej radosti nad tým, že nie všetci mladí ruskí muži chcú ísť na front. Sú aj takí, ktorí pred mobilizáciou utekajú.Je to prirodzené, nie každý súhlasí s vojnou, a možno niekto súhlasí, ale nechce riskovať život.

Je to tak prakticky vždy a všade. Počas vojny vo Vietname americké úrady za dezertérov oficiálne vyhlásili dvestotisíc ľudí. Polovica z nich sa vojne vyhla opustením krajiny.

A nie je to len záležitosť dávnejšej histórie. Keďže pred útokom na Afganistan a Irak som mal dosť priateľov v amerických ozbrojených zložkách, aj sám som videl, rozprával sa s chalanmi, ktorí špekulovali, ako sa vyhnúť nasadeniu niekde v púšťach Stredného východu, s ktorým nesúhlasili.

Vojna je tragédia. Je to hrozná tragédia špeciálne pre tých mladých mužov z jednej aj druhej strany.

Ale tu namiesto empatie počuť nekonečný chechot. Vidno nekonečnú chuť nad niečím sa vyškierať. A zdieľat "vtipné" poznámky. Donekonečna.

Nikdy som nikomu v škole neukradol desiatu, ale ospravedlňujem sa všetkým, ktorým sa to kedysi stalo.

Nikdy som nebil typického "vlezdoprdelku", čo sa vždy hlásil a okrem toho súdružke učiteľke donášal na iných. Ale ospravedlňujem sa všetkým, ktorých niekto za to bil.

Nebol som zlý na tých, čo sa dychtivo hlásili za nejakých funkcionárov, lebo ich do toho napríklad tlačili rodičia, hoci som mladých funkcionárov (pionierov, zväzákov, mladých libertariánov 90. rokov) väčšinou neznášal (aj keď boli aj takí, čo boli normálni). Ale ospravedlňujem sa aj tým, ktorých som sa tichým postojom dotkol a prispel k tomu, že z nich vyrástlo to, čo vyrástlo.

Ospravedlňujem sa vám a prosím vás: nemstite sa celému svetu. Prestaňte byť zlobnými, akože vtipnými ale v skutočnosti nesmierne žlčovitými, nepríjemnými ľuďmi.

Skúste k tragédiám pristupovať ako k tragédiám. Skúste vnímať to, že na oboch stranách nejakého frontu sú ľudia. Skúste nebyť echom každej jednoduchej žlčovitej propagandy.

Skúste byť trochu ľuďmi.


(prevzaté z Facebooku Juraja Draxlera, 23.9.2022)