14.5.2022 16:16:48

Juraj Draxler: BUM! Erdogan povedal, že zablokuje prijatie Švédska a Fínska do NATO

Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu (2014-2016)
Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu (2014-2016)
(foto: Facebook)


Pre niekoho to môže znieť takmer ako šok, ale Američania aliancii nevládnu až tak dokonale, ako by sa to niekedy mohlo zdať.Turecký prezident s nimi išiel do tvrdého stretu aj nedávno. Krajina napriek ekonomickým odvetným opatreniam zo strany USA kúpila ruský systém protivzdušnej obrany S400 (výrazne zlepšená verzia S300).

A to bol teda odvážny krok.

Ale Turecku sa za tohto konzervatívneho prezidenta darí a tak si môžu kadečo dovoliť.

Asi nie so všetkým v dnešnom Turecku by Európan súhlasil. Napríklad ja osobne mám dosť náklonnosť k tureckým ozbrojeným silám, pretože som ich osobne vždy zažil jednak ako profesionálov, jednak ako naozaj strážcov svetských tradícií moderného Turecka.

To Erdogan do určitej miery potláča (armádu aj svetské tradície, aj keď nie fanaticky).

Má ale úspech, aj odkazom na tradície niekdajšej mohutnej Osmanskej ríše, ktorej slávu by chcel v určitej miere obnoviť. Ekonomike sa dlhodobo darí - a to aj napriek nedávnym menovým problémom, ktoré do značnej miery súvisia s americkými opatreniami.

A v zahraničnej politike krajina veľmi tvrdo sleduje svoje záujmy.

Vidno to aj v ukrajinskej kríze, kde udržiava rovnovážne vzťahy s oboma stranami konfliktu, čo Turecku dáva silný vplyv. Mimochodom, práve do Istanbulu utekajú žiť bohatí Rusi, a podobne sa tu radi zastavia aj bohatí Ukrajinci.

Možné členstvo Švédska v NATO nie je vážnym krokom z hľadiska medzinárodnej vojenskej rovnováhy. Z Fínska sú asi ruskí stratégovia nadšení menej, ale nie je to ani zďaleka porovnateľné s problémom Ukrajiny.

Ide tak najmä o symbolickú frčku Rusku v dnešnej situácii.

Ale zároveň o príležitosť pre niekoho, kto toto vie využiť, na to, aby ukázal svoju moc. Práve tým, že tú frčku zruší. Alebo ju aspoň využije na rozohratie svojich hier.

A Erdogan sa toho chopil.

Len tak mimochodom: keď už hovoríme o Turecku, kde boli naši demokrati, keď na túto krajinu pred dvoma rokmi USA uvalili ostré sankcie?

Turecko si vtedy dovolilo kúpiť ruský systém protileteckej obrany S-400. Ale to sa nesmie: ak si dovolíte kúpiť ruské zbrane, Američanom sa to ani trochu nepáči.

Turci to prežili, ale dopady finančných sankcií na ich ekonomiku boli pomerne ťaživé.

A že Turecko je slobodná, demokratická krajina (minimálne v porovnaní s Ukrajinou), ktorá má právo vybrať si, čo si myslí, že najlepšie zabezpečí jej obranu? To tiež nikoho nezaujíma.

To platí, len ak ste Ukrajina a vláda, ktorej pomohli k moci ľudia z atlantickej veľmoci potom "slobodne" s tou veľmocou rozvíja širokú vojenskú spoluprácu.

Ale aby si suverénne Turecko kúpilo, čo chce: v žiadnom prípade.


(prevzaté z Facebooku Juraja Draxlera, 13.5.2022)