31.1.2023 16:17:53

Johnson prezradil, čo mu Putin povedal krátko pred začiatkom vojny. Peskov: „Sú to lži“

Britský expremiér
Britský expremiér
(foto: Twitter)


Bývalý britský premiér Boris Johnson prezradil, ako mu ruský prezident v predvečer invázie na Ukrajinu údajne hrozil raketovým útokom. (hlavnespravy.sk)Putin a Johnson spolu telefonovali niekoľko týždňov pred začiatkom vojny. Podľa bývalého premiéra sa snažil Putina presvedčiť, že Ukrajina v dohľadnom čase nevstúpi do NATO, uviedla televízia Sky News.

Johnson odhalil podrobnosti rozhovoru v dokumentárnom filme Putin vs. Západ, ktorý odvysielala BBC.

„Povedal: „Boris, hovoríte, že Ukrajina sa v dohľadnom čase nestane členom NATO. O akom čase presne hovoríme?“ A ja som povedal: „V blízkej budúcnosti do NATO nevstúpi. Viete to veľmi dobre,“ povedal Johnson.

V jednom momente rozhovoru mu Putin „tak trochu pohrozil“:

„Povedal: „Boris, nechcem ti ublížiť, ale s raketou to bude trvať len minútu“ alebo niečo podobné.“

Johnson pripomenul, že ruský prezident mal pri tom „veľmi uvoľnený tón“: „Súdiac podľa jeho odstupu, len hral, že sa ho snažím presvedčiť, aby vyjednával.“

V nadväznosti na Johnsonove spomienky na rozhovory s Putinom pred inváziou hovoril o rozhovore s ruskými predstaviteľmi aj minister obrany Spojeného kráľovstva Ben Wallace.

Wallace najmä uviedol, že hoci Ruská federácia poprela zámer napadnúť Ukrajinu, „obe strany pochopili, že to bola lož“.

Wallace citoval najmä slová náčelníka generálneho štábu ruských ozbrojených síl Gerasimova z 11. februára 2022:

„Bola to demonštrácia zastrašovania alebo sily, teda: budem vám klamať, vy viete, že klamem, a ja viem, že vy viete, že klamem, a aj tak vám budem klamať. Myslím, že sa hovorilo o tom, že sa má povedať: „Som mocný,“ povedal Wallace.

 

Kremeľ reaguje 

Kremeľ sa vyjadril k vyhláseniam bývalého britského premiéra Borisa Johnsona, že ruský prezident mu v predvečer invázie na Ukrajinu hrozil raketovým úderom.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov povedal, že Johnsonove slová „nie sú pravdivé, presnejšie, sú to lži“.

„A navyše, poviem, buď je to zámerná lož, potom je asi otázka, s akým cieľom sa rozhodol to takto povedať, alebo to bolo nevedomé a v skutočnosti nepochopil, o čom s ním prezident Putin hovoril. Potom sa to pre partnerov nášho prezidenta stáva trochu nepríjemným,“ povedal Peskov.

Povedal, že vie, „o čom bol ten rozhovor“, čo Johnson pripomenul.

„Neboli žiadne hrozby raketových útokov. V súvislosti s výzvami pre ruskú bezpečnosť prezident Putin poznamenal, že ak Ukrajina vstúpi do NATO, prípadné rozmiestnenie rakiet „NATO“ alebo amerických rakiet v blízkosti našich hraníc by znamenalo, že akákoľvek raketa by doletela do Moskvy v priebehu niekoľkých minút,“ povedal Peskov.hlavnespravy.sk