18.7.2017 17:40:34

Je vraždenie na Ukrajine zákonné?

 

Presne na toto bude musieť odpovedať ústavný súd Ukrajiny, na ktorý sa s podaním 18. 7. 2017 obrátila líderka občianskeho združenia „Antivojna“ Viktoria Šilova.

 

Podanie sa podalo na to, aby ústavný súd vyriekol verdikt o nezákonnosti Antiteroristickej operácie i mobilizácie. „Právne chceme dokázať, že všetko, čo dnes na Ukrajine robí (štátna) moc je nezákonné, protinárodné a protiústavné.

Po odovzdaní podania V. Šilova oznámila, že sa hnutie vydáva po právnej ceste dokázať nezákonnosť...  postupu proti vlastnému národu tých ľudí, ktorí sa dnes nazývajú našou mocou. Ďalej oznámila, že tento proces bude trvať mesiac až tri mesiace a veľmi prosí všetkých, „kto má dôkazy, priame i nepriame, viny našej moci v konflikte na Donbase, v rozpútavaní občianskej vojny, v smrti detí, v smrti vojakov základnej služby, v tom čo sa teraz deje... čakáme na vaše informácie, na vaše dôkazy“. A ďalej gestom ukázala, že toto všetko bude pripojené k podaniu. A hlavne, že všetko bude použité na súde!

„Toto je ústavný súd a on je povinný prijať rozhodnutie, či podľa neho je zákonné alebo nezákonné tzv. ATO, vraždy a bombardovanie civilistov a vôbec rozpútavanie občianskej vojny!“ a dodala, že „je to veľmi dôležité pretože sa to stane prelúdiom k novému Norimberskému procesu“.

Originál video v ruštine: https://www.youtube.com/watch?v=Pkhws0_4yyY

Preklad V. Mikunda