30.11.2022 19:20:27

Jaroslav Daniška: Čo prezidentka Čaputová nepovedala

Šéfredaktor denníka Štandard, moderátor relácie Do kríža
Šéfredaktor denníka Štandard, moderátor relácie Do kríža
(foto: standard.sk)


Prezidentka predniesla najkritickejší prejav o stave republiky, ale jej pohľad na krajinu je výrazne selektívny. Na škodu veci. (standard.sk)Zuzane Čaputovej podľa posledných prieskumov viac ľudí nedôveruje, ako dôveruje. Naposledy to bolo 45:49 v jej neprospech.

Nemuselo by to byť až také dôležité, keby práve dôveryhodnosť ostatných, parlamentu, vlády či opozície sama neriešila. Prezidentku však nedôveryhodnosť trápi, pretože podľa nej vedie k oslabeniu a ohrozeniu demokracie. Obáva sa dokonca, že môže patriť vôbec k poslednej generácii, ktorá demokraciu zažila. Hystéria však nie je dobrá metóda a strach nie je dobrým radcom.

Prezidentka má pravdu, že v krajine a spoločnosti je problém, ktorý narastá: až 84 percent z nás si myslí, že sa vyvíjame zlým smerom. Lenže Čaputová nedokázala nájsť príčinu a tápe, aj keď hľadá riešenia.

Povedala veľa slov o rastúcej chudobe (v tom bola najpresvedčivejšia), o slabšom postavení žien, o rastúcom dlhu, hybridnej vojne, klimatickej zmene či prínosoch členstva v EÚ. Ale príčiny našich problémov nenašla. Presnejšie: vyhla sa im.

Tých 84 percent ľudí by zrejme veľká časť jej obáv nijako nerušila.

Problém je totiž trochu inde a je vážnejší a hlbší, týka sa aj pani prezidentky.

Priamo (bez toho, aby to vyslovila) kritizovala Smer a politiku vlády, prekáža jej, že ľudia niekedy nevedia, kto vlastne vládne a kto je v opozícii, ale ani tu koreň krízy našej politiky nepomenovala.  

Matoviča nemenovala, k Hegerovi bola ambivalentná, Naďa priamo ocenila („spoľahlivé vedenie rezortu obrany“). Ak sa nemýlim, tak ako jediného z vlády. Nie je to však práve minister obrany, ktorý patrí k najvulgárnejším politikom našej scény? Ako to ide dokopy s kritikou neznášanlivosti a verbálnou agresivitou, ktorú chce prísnejšie trestať?

Paradoxné bolo aj to, že prezidentka chválila najmä „reformy“, ktoré podľa nej urobili bývalí liberálni ministri zo SaS. Tie reformy, ktoré však nie sú hotové (kurikulárna reforma na ministerstve školstva, súdna reforma).

Ďalší paradox. Zuzana Čaputová chce zmenu, na ktorú táto vláda nemá, alebo chce predčasné voľby, pričom sa súčasne obáva Smeru, ktorý si podľa nej „vlastné obavy zamieňa s obavami o stav demokracie“. Človek si musí klásť otázku: čo teda vlastne chce, vymeniť národ?Zvyšok komentára nájdete na Štandarde.Jaroslav Daniška (šéfredaktor Štandardu)