03.2.2023 09:15:54

Ján Čarnogurský: Západ uznáva, že Rusko vyhráva na Ukrajine

Advokát, disident, osnovateľ politického konzervativizmu na Slovensku, niekdajší premiér SR
Advokát, disident, osnovateľ politického konzervativizmu na Slovensku, niekdajší premiér SR
(foto: Marek Kaľavský)


Už sa to začalo. V Spojených štátoch sa objavujú mediálne výstupy, že Rusko ťahá na Ukrajine za silnejší povraz. Doteraz to boli len disidentské hlasy alebo oponentské voči hlavnému prúdu, Tucker Carlson vo Fox News, Paul Buchanan, rôzni blogeri. Ale sila ruských bojovníkov a ruských zbraní sa už nedá zamlčiavať.O štúdii RAND Corporation som písal predvčerom (http://www.srspol.sk/clanek-jan-carnogursky-amerika-na-ukrajine-otaca-25790.html). 1. februára sa ozval Robert Gates, minister obrany USA v rokoch 2006 - 2011 za prezidentov Georga Busha ml. a Baracka Obamu. Americké médiá priniesli jeho názor, že NATO bude schopné podporovať Ukrajinu len do konca tohto roku. Keďže zásadný obrat vo vojne ťažko očakávať, Ukrajina by sa mala usilovať o rokovanie o ukončení alebo aspoň prerušení konfliktu. Čiže Bidenov výrok, že USA budú podporovať Ukrajinu, dokedy to bude potrebovať bol bluf. Inštitút pre štúdium vojny (ISW), o ňom bude reč nižšie, vydal stanovisko, že čoskoro možno očakávať ruskú ofenzívu. Zastaví sa na Dnepri?

Istotne čoskoro začnú písať v tomto duchu aj vlajkové lode americkej žurnalistiky New York Times a Washington Post. V amerických médiách sa zároveň objavujú náznaky, že vlastne Európa by si mala vziať na vlastné plecia podporu Ukrajiny. Dúfam, že až takí blázni sa nenájdu ani v súčasných európskych vládach. V novom americkom postoji už ukrajinské hranice nehrajú rozhodujúcu úlohu. Ide im len o to, aby sa zachoval niekde na území Ukrajiny proamerický režim. Aby z neho po pár rokoch mohli vyprovokovať novú vojnu?

Teraz trochu o jednej americkej rodine a jej vplyve na udalosti vo svete. Začnem najskôr známejším z bratov, Robertom Kaganom. Je historikom a geopolitikom, pôsobil na American Enterprise Institute, ktorý založil Američan slovenského pôvodu Michael Novak, teraz pôsobí (Robert) v Brookings Institution. Kedysi napísal, že Američania sú z Marsu, Európania z Venuše. Vtipné označenie, aj by zodpovedalo. Začiatkom 21. storočia bol autorom manifestu Za nové americké storočie (to akože 21. storočie). Manifest sa stal jadrom hnutia, ktoré dokonca zakladalo pobočky aj v zahraničí. Prihlásia sa slovenskí občania, ktorí sa zúčastnili na zakladaní slovenskej pobočky v Bratislave?

Jeho manželka sa volá Victoria Nulandová, teraz číslo 2 na americkom ministerstve zahraničia. Podľa správ tlače, má na starosti Ukrajinu. Nie div. V roku 2014, počas Majdanu ju bolo vidieť, ako sa prechádza po Majdane, rozdávala demonštrantom obložené žemle a povzbudzovala ich. Telefonicky povedala niektorému zo svojich šéfov, aby sa USA pri rozhodovaní o ukrajinských záležitostiach vykašlali na Európsku úniu. Doslova povedala: Jeb... na EÚ.  Taktiež do telefónu povedala americkému šéfovi, že Vitalij Kličko by nemal ísť do ukrajinskej vlády (ani nešiel). Predpokladám, že ruská tajná služba telefonáty odpočúvala a prihrala do médií. Victoria Nulandová vypovedala v americkom Kongrese, že USA vynaložili 5 miliárd dolárov, aby „... si ukrajinský ľud mohol slobodne zvoliť svoju vládu“. Uvedená suma nebola ani v USA dovtedy známa, to nasvedčuje, že Victoria pracovala na veci od začiatku.

Robertov brat sa volá Frederick Kagan. Je tiež historikom. Prednášal na vojenskej akadémii West Point, potom až doteraz pôsobí na American Enterprise Institute. Na internete sa o ňom uvádza, že to on presvedčil prezidenta Georga Busha ml. aby zaútočil na Irak v roku 2003 a nestaral sa o ostatný Blízky východ. Z toho vznikol televízny záber, keď americký minister zahraničných vecí Colin Powell na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN potriasol v rukách ampulkou s bielym práškom a povedal, že to je dôkaz o zbraniach hromadného ničenia, ktoré má iracký prezident Saddám Husajn. Teraz už celý svet vie, že to bol podvod.

Frederickova manželka sa volá Kimberly Kagan(ová). Je zakladateľkou a riaditeľkou Inštitútu na štúdium vojny (Institute for the Study of War, skratka ISW). Správy ISW o priebehu vojny na Ukrajine preberá celý svet. V slovenských médiách značná časť správ o priebehu vojny na Ukrajine udáva ako zdroj ISW. Až do jesene minulého roku správy ISW ubezpečovali ako to Ukrajina vyhrá. Teraz aspoň pripúšťa nadchádzajúcu ruskú ofenzívu.

Vráťme sa k Ukrajine a svetovej politike. V odborných kruhoch bolo dávno známe, že ústredná ukrajinská vláda nesmie robiť politiku, ktorá vyhovuje len jednej časti ukrajinskej spoločnosti (východnej alebo západnej), ale má rozdelenú krajinu vyvažovať. Píše o tom napríklad aj americký historik Samuel Huntington v slávnej knihe Zrážka civilizácií, vydanej v polovici 90-tych rokov.

Západ chcel mať ďalšie „americké storočie“ a získať Ukrajinu pre seba. Ukrajina už doteraz prišla o státisíce padlých a milióny vysťahovaných, má rozbitú krajinu.

Táto vojna sa mohla dávno skončiť. V marci minulého roku sa ruská a ukrajinská delegácia na rokovaní v Istanbule predbežne dohodli na riešení. Dokonca podpísali o tom dokument. Okamžite priletel do Kyjeva vtedy ešte britský predseda vlády Boris Johnson a pritlačil na prezidenta Zelenského, aby dohodu neuzatváral. Zelenský dohodu roztrhal. Písala o tom známa americká publicistka Fiona Hillová v ešte známejšom Foreign Affairs. Kto si to zoberie na zodpovednosť?

Po roku krvavej vojny sa zdá, že ruská sila speje k jej ukončeniu. Akoby som počul volanie ruských vojakov: Urááá.Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti