17.3.2023 00:37:47

Ján Čarnogurský: Vzniklo Medzinárodné hnutie rusofilov

Advokát, disident, osnovateľ politického konzervativizmu na Slovensku, niekdajší premiér SR
Advokát, disident, osnovateľ politického konzervativizmu na Slovensku, niekdajší premiér SR
(foto: Marek Kaľavský)


Štrnásteho marca prebehlo v Moskve zakladajúce zhromaždenie Medzinárodného hnutia rusofilov. Myšlienka a projekt hnutia pochádzajú od bulharského exposlanca Nikolaja Malinova, ktorý hnutie Rusofili povolal k životu v Bulharsku v roku 2003 a zhromaždil v ňom viac než 100-tisíc prívržencov.Malinova obvinili v Bulharsku zo špionáže pre Rusko a dali do väzenia. Z väzenia sa však dostal a s ruským požehnaním rozšíril projekt na medzinárodnú úroveň.

Na zakladajúce zhromaždenie prišlo 89 zvolávateľov zo 42 krajín a početní hostia. Zvolávateľmi sú ľudia z celého sveta, ktorí už doteraz prejavili svoju solidaritu s Ruskom. Najväčšiu pozornosť vyvolávali Pierre de Gaulle, vnuk francúzskeho prezidenta a generála Charlesa de Gaulla, hollywoodsky herec Steven Seagal, talianska princezná Vittoria Alliata di Villafranca, sesternica do cárskej rodiny Romanovových, libanonská právnička, nemecká poslankyňa zo strany AfD a ďalší. Zvolávateľom som bol aj ja, autor tohto textu.

Zhromaždenie privítal minister zahraničia Ruskej federácie Sergej Lavrov, pozdravný list poslal prezident Vladimir Putin. Zhromaždenie pozdravil cez video taliansky arcibiskup Viganò.

Na zhromaždení vystúpil aj Alexander Dugin; jeho dcéru Dariu zabili minulý rok pri atentáte, keď v aute, ktoré viedla, vybuchla bomba. Auto patrilo jej otcovi a atentát bol pravdepodobne určený jemu. Ruská polícia zistila, že okolo auta sa naposledy pohybovala žena, ktorá hneď po atentáte odcestovala do Estónska a tam sa stratila.

Zhromaždenie schválilo manifest, ktorý uverejňujeme v ďalšom článku na webe Slovensko-ruskej spoločnosti.

Za predsedu sme zvolili Nikolaja Malinova.

Na zhromaždení som vystúpil s príspevkom o nezastupiteľnej úlohe Ruska pri konštruktívnom dialógu o budovaní novej architektúry svetového poriadku.

Hnutie rusofilov si kladie za úlohu rozširovať ruskú kultúru, podporovať priateľov Ruska vo svete v ich aktivitách týkajúcich sa Ruska, rozširovať pravdivé informácie o Rusku, odporovať rusofóbii.

Na Slovensku rozvíja činnosť Slovensko-ruská spoločnosť už 17 rokov. Jej členovia sú vlastne rusofili a založením Medzinárodného hnutia rusofilov sa cítia podporení vo svojej doterajšej činnosti.

Minister Lavrov upozornil vo svojom prejave, že proti členom hnutia sa spustí očierňujúca kampaň. Keď človek prehliada internet v nasledujúcich dňoch, musí konštatovať, že minister Lavrov mal dobrý odhad.

V Moskve som strávil niekoľko dní a stretol som ruských priateľov. Upozornili ma, že v poslednom čase sa Slovensko objavilo v ruských médiách v negatívnych konotáciách v súvislosti s dodávkami zbraní Ukrajine.

Ale na zakladajúcom zhromaždení Medzinárodného hnutia rusofilov bolo Slovensko prítomné.Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti