11.12.2018 08:09:19

Ján Čarnogurský: Víťaziaca Sýria

V minulých dňoch sa vrátila zo Sýrie slovenská nevládna delegácia. Žiaľ, iba nevládna, pretože slovenská vláda (a parlament) nevidia geopolitické znaky čias, zotrvávajú na vazalskej politike voči Bruselu a Washingtonu a ignorujú víťaziacu Sýriu prezidenta Bašara Assada. V Damašku už bola aspoň parlamentná delegácia z Maďarska a z Poľska a očakávajú tam parlamentno-vládnu delegáciu zo Španielska. Počítajte čas, kým sa rozkýve Bratislava.

V Damašku sa rodila naša civilizácia. Je tam hrob Jána Krstiteľa. V hrobe je pochovaná hlava Jána Krstiteľa, ktorú nechal odseknúť kráľ Herodes v Jeruzaleme a celý príbeh je zachytený v Novom Zákone. Hrob je súčasťou Umájovskej mešity, pretože Korán považuje Jána Krstiteľa za jedného z predchodcov proroka Mohameda. Je tam Annášov dom, v ktorom sa ukrýval svätý Pavol po znovunadobudnutí zraku a priklonení sa ku kresťanstvu, chodba, ktorou utekal k mestským hradbám a otvor v hradbách, cez ktorý opustil Damašek, aby mohol spoluzakladať kresťanskú cirkev. Je tam hrob sultána Saladina, ktorý v roku 1187 vyhnal križiakov z Jeruzalema, započal zvrat v križiackych vojnách vo Svätej zemi a prinútil Európu zamyslieť sa nad sebou. Damašek a Jeruzalem sú najstaršie dve hlavné mestá, ktoré vždy boli hlavnými mestami krajiny, pretože inak sa nedalo.

Ale delegácia navštívila Damašek z dôvodov rýdzo súčasných. Oficiálna Bratislava si zakrýva oči pred tým, čo sa deje na Blízkom východe, preto zaskakovať musia nevládne organizácie. Pri prvom oslobodení starobylého mesta Palmýra z rúk Islamského štátu v marci 2016 sme na demonštrácii proti základniam NATO na Slovensku na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave aklamáciou odsúhlasili gratuláciu sýrskemu ľudu, sýrskej armáde a sýrskemu prezidentovi Assadovi k víťazstvu v Palmýre. Gratulácie sme potom odosielali do Sýrie ešte viackrát, pretože bolo k čomu. Dnes sýrska armáda oslobodila a drží asi 90 % územia Sýrie a stojí pred konečným víťazstvom. Tým podivnejšie – a nekvalifikovanejšie – vyznieva výrok ministra zahraničných vecí Lajčáka, keď ako príklad absurdity označil, že by mu parlament mohol nariadiť návštevu sýrskeho prezidenta. Alternatívne médiá prinášali spravodajstvo z našej cesty, preto tento text sa sústredí skôr na politicky a argumentačne zaujímavé momenty.

Prijali nás predseda sýrskeho parlamentu dr. Sabbagh a predseda vlády Imad Khamis. V Sýrii je akýmsi „národným frontom“ strana Baas, jej predsedom je prezident Bašar Assad. Svoju vedúcu úlohu však vykonáva rozumnejšie ako kedysi u nás komunistická strana či Národný front. Sú v nej zastúpené viaceré iné strany a organizácie a dokonca môžu kandidovať vo voľbách aj jednotlivci. Nepochybne, bez určitej centralizácie politického života by Sýria nevyhrala túto vojnu a hrozil by jej rozpad ako sa stalo Iraku a Lýbii. Predseda vlády hovoril o jednote ľudu a vlády Sýrie v boji proti teroristom a zahraničným agresorom, medzi ktorých patria aj Spojené štáty. Skutočne, v takejto ťažkej vojne by sa jednota ľudu a vlády nedala vynútiť. Ona sa prejavila najpresvedčivejším spôsobom – ľudia boli ochotní bojovať a zomierať za udržanie existujúcej moci. U predsedu parlamentu aj predsedu vlády som nie bez hrdosti pripomenul, že Slovensko dodalo Sýrii 200 – nakoniec to malo byť až 300 – tankov typu T 72 zo slovenskej zbrojárskej výroby, ktoré tiež vystrieľali víťazstvo sýrskej armády. U predsedu vlády som opatrne poznamenal, že Slovensko kedysi dodávalo do Sýrie mnohé výrobky a slovenské podniky sú pripravené nadviazať na minulú spoluprácu a ponúknuť aj nové služby. Nie všetky slovenské spoločnosti sú naviazané na zaslepenú prozápadnú politiku. Jednoducho, z viacerých zdrojov v Damašku sme sa dozvedeli, že súťaž o objednávky pri obnove Sýrie už začala. Predseda vlády povedal, že Sýria bude schopná financovať obnovu z vlastných zdrojov a z pôžičiek od priateľov. Pri diskusii o európskej politike som zopakoval, že Európska únia je vazalom Spojených štátov a niet v nej politickej vôle sa z vazalstva oslobodiť. Azda až post-merkelovské Nemecko sa odhodlá urobiť taký krok. Zatiaľ to musia robiť európski voliči keď volia strany ako je Alternatíva pre Nemecko v Nemecku a príbuzné strany v iných krajinách. Nie sú to snehobiele strany, ale iné nedokážu prekonať politickú korektnosť.

Z vládnych činiteľov nás ešte prijal námestník ministra zahraničných vecí Faisal Magdad. V 90-tych rokoch študoval v Prahe, zachoval si náklonnosť k Prahe a okrem politiky vymenili sme si názory na študentské reštaurácie a pivárne v Prahe. Z náboženských predstaviteľov nás prijal gréckokatolícky arcibiskup Nicola. Ako všetci sýrski kresťanskí biskupi, ktorí už navštívili Slovensko, aj arcibiskup Nicola potvrdil, že vláda prezidenta Assada je najlepšou vládou pre Sýriu a pre sýrskych kresťanov. Assad dokázal ubrániť štát, ktorý by sa inak rozpadol do chaosu a násilia ako sa stalo v Iraku a v Lýbii. Teroristi by kresťanov vyhnali alebo povraždili. Sú známe prípady, že kresťanské rodiny sa ukrývali u  moslimských rodín len aby sa nedostali do rúk teroristov. Na viacerých miestach sme počuli, že teroristov vyzbrojili západné tajné služby prípadne spojenec Západu Saudská Arábia. Tak krvavú vojnu ako je táto Sýria doteraz nezažila. Ako amatérsky znalec dejín konštatujem, že víťaz vojny sa stáva aspoň regionálnym hegemónom a to čaká Sýriu.

V Damašku zostali len dvaja vyslanci z Európskej únie, česká veľvyslankyňa Eva Filipi a rumunský vyslanec. Česká veľvyslankyňa, v dôchodkovom veku, odmietla odísť, keď to požadoval Brusel, pretože to považovala za zlý krok. Dnes viacerí diplomati uznávajú, že lepšie bolo zostať. Okrem iných predností, sýrska tajná služba má poznatky o mnohých migrantoch do Európy, európske tajné služby majú o ne záujem, ale sýrska služba je ochotná odovzdať poznatky len cez vyslanca v Damašku.  Slovenský vyslanec sa hneď spratal z Damašku, doteraz ho tam niet, minister zahraničných vecí v Bratislave s tým súhlasil. Kto bol ministrom zahraničných vecí? Českým ministrom bol knieža Schwarzenberg. Knieža.

Milé stretnutie sme mali s MUDr. Ramezom Orfalim. Medicínu vyštudoval v Bratislave, potom asi desať rokov pôsobil ako ortopéd na Slovensku až nakoniec sa ešte pred vojnou vrátil do Sýrie. Stále pôsobí ako súkromný aj verejný lekár, ale menovali ho generálnym riaditeľom zdravotnej služby v Damašku, ktorý má 5 miliónov obyvateľov. Sýria dokázala zachovať doteraz bezplatnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých občanov. Lieky sú taktiež na poistné a vieme, že niektoré sú riadne drahé. Na komplikované operácie sa v Sýrii čaká menej než na Slovensku. Bolo obdobie, keď zamestnanci nemocnice chodili do práce ozbrojení, pretože nevedeli, či ich cestou neprepadnú teroristi.

Sýrski Arabi sú obdivuhodní ľudia.

 

Ján Čarnogurský, december 2018