27.1.2023 19:25:05

Ján Čarnogurský: Ukradnutý názov Modrá koalícia

Advokát, disident, osnovateľ politického konzervativizmu na Slovensku, niekdajší premiér SR
Advokát, disident, osnovateľ politického konzervativizmu na Slovensku, niekdajší premiér SR
(foto: Marek Kaľavský)


Pár týždňov sa objavuje v médiách nový politický projekt Mikuláša Dzurindu pod názvom Modrá koalícia. Má to byť združenie niekoľkých politických strán, ktoré chcú kandidovať vo voľbách či ako jedna strana alebo ako koalícia strán. Oplatí sa pripomenúť, že jedna Modrá koalícia tu už bola.V roku 1996 vo vtedajšom opozičnom tábore proti Mečiarovej vláde sa prehĺbili stretnutia a rozhovory o spoločnom postupe v budúcich parlamentných voľbách. Rozhovory vyústili do podpisu dohody o spoločnom postupe vo voľbách medzi stranami Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Demokratickou úniou (DÚ), bola to strana odídencov z HZDS a Demokratickou stranou (DS) dňa 29. októbra 1996. Za KDH dohodu podpísal autor tohto textu, za DÚ predseda Jozef Moravčík, za DS predseda Ján Langoš. Všetky strany boli pravocentristické a združenie strán sme nazvali Modrou koalíciou.

Názov som navrhol na základe toho, že modrá farba bola farbou konzervatívneho hnutia a naše strany sa hlásili ku konzervativizmu, no, pravocentristickému. Modrá koalícia nemala predsedu, ale KDH bolo najsilnejšie v tejto koalícii a bolo jej hýbateľom. Modrá koalícia sa stala základom neskoršej volebnej strany Slovenská demokratická koalícia, ktorá v roku 1998 fakticky vyhrala voľby a jej predseda Mikuláš Dzurinda sa stal predsedom vlády. Pred voľbami sa k Modrej koalícii pridala Sociálnodemokratická strana, jej tradičná farba bola červená a Strana zelených na Slovensku, jej tradičná farba bola zelená. Volebná koalícia by sa už nemohla nazývať Modrou koalíciou. V Modrej koalícii sme sa dohodli, že získané mandáty vo voľbách si rozdelíme podľa d´Hontovho pravidla, pomenovaného podľa belgického právnika, ktorý zomrel pred viac než sto rokmi. Kedy sa súčasné strany na Slovensku podobnej ideovej orientácie dohodnú na spojení a zoberú si na pomoc d´Hontovo pravidlo?

Z pôvodných zakladateľských strán Modrej koalície už existuje len KDH, pôvodné DÚ aj DS  Mikuláš Dzurinda zhltol tak, že zanikli. Nemali už síl vymaniť sa z SDK po voľbách. SDK premenené na SDKÚ zaniklo neskôr. Zostalo len KDH, možno Dzurinda podniká druhý pokus.

Nezachytil som v médiách, že by Mikuláš Dzurinda požiadal aspoň KDH o súhlas na opätovné použitie názvu Modrá koalícia. Slušnosť by si to vyžadovala.Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti