04.8.2012 10:55:06

Ján Čarnogurský: súcítim s Poliakmi...

Známy politický a verejný činiteľ Slovenska JUDr. Ján Čarnogurský smúti v súvislosti s tragickou smrťou poľského prezidenta Lecha Kaczynského.
V sobotu v dôsledku leteckej katastrofy pri Smolensku zahynula aj manželka hlavy poľského štátu, ako aj známi politickí a verejní činitelia sprevádzajúci ho na memoriálne podujatia v Katyni.

V interview nahranom telefonicky z Bratislavy Ján Čarnogurský povedal nasledovné:
- Poľského prezidenta Lecha Kaczynského som poznal osobne. V 90-tych rokoch sme obaja boli ministrami spravodlivosti, ja na Slovensku a on v Poľskej republike. Stretli sme sa v Bratislave a neskoršie aj vo Varšave. V roku 2008 ma Lech Kaczynski vyznamenal vysokým poľským vyznamenaním Veľkým krížom za účasť v boji proti totalite a pomoc poľskej Solidarite.
Lech Kaczynski ako politik úporne hájil hodnoty konzervatívneho kresťanstva. Veľa vykonal pre súčasné Poľsko a pre rozvoj vzťahov so susednými krajinami. Jeho smrť na ceste je tragická udalosť, ktorá vôjde do najnovších dejín Poľska.

História vzájomných vzťahov Ruska a Poľska sa z rôznych príčin rozvíjala dlho a veľmi ťažko. Dá sa očakávať, že vzťah medzi Moskvou a Varšavou bude tesnejší a priateľskejší?
-Vzťahy Ruska a Poľska boli pomerne napäté dve storočia a dokonca aj viac. V najnovších dejinách bola chúlostivou témou otázka masakra v Katyni.
Podľa mňa sa nedávno vykonal dôležitý krok smerom k zblíženiu Ruska a Poľska. Myslím tým nedávnu schôdzku premiérov oboch krajín v Katyni, kde si spoločne uctili pamiatku nevinných obetí totalitného režimu.
Je nesporné, že Poľsko má legitímny záujem získať z Ruska všetky archívne dokumenty týkajúce sa tejto témy. Dúfam, že skoro sa tak stane a myslím, že vtedy prejdú vzťahy Ruska a Poľska, upevnené spoločnou bolesťou z tragickej katastrofy lietadla, na dôvernejšiu a aj priateľskejšiu úroveň.

Vyjadrujem sústrasť všetkým Poliakom zo straty svojho prezidenta.
Lecha Kaczynského som poznal ako politika a aj ako človeka a veľmi som si ho vážil, - povedal v interview pre Hlas Ruska zo Slovenska Ján Čarnogurský.

Originál audiozáznamu:
http://slovak.ruvr.ru/2010/04/11/6281730.html