11.8.2020 18:53:02

Ján Čarnogurský: Slovensko vyhostilo ruských diplomatov

Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
(foto: Facebook)


Premiér Matovič a hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí oznámili, že Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov. Údajne porušili Viedenskú dohodu o diplomatických stykoch a existuje podozrenie – opakujem: podozrenie – že vykonávali špionáž.Vyhostenie má zároveň súvislosť so zneužitím slovenského víza, vydaného slovenským generálnym konzulátom v Sankt Peterburgu. Podozrenie ako dôvod na vyhostenie je skutočne absurdné. Minister obrany Jaroslav Naď sa nedávno vyjadril v rozhovore pre český časopis, že Rusko používa netradičné metódy na spravodajskú činnosť, napríklad, že vysiela na diplomatickú činnosť na Slovensko šarmantné ženy. Možno, že podozrenie sa zakladá na tom, že na ruskom veľvyslanectve v Bratislave pracujú šarmantné diplomatky. Minister zahraničia Korčok zároveň oznámil, že slovenský konzulát v St. Peterburgu neporušil pravidlá pri vydávaní víza. Na slovenské rozhodnutie ako prvé reagovalo americké ministerstvo zahraničia a slovenský krok pochválilo.

Aféra zrejme súvisí s vraždou gruzínskeho Čečenca Zemlichana Changošviliho minulý rok v Nemecku. Jeden údajný spolupáchateľ, ale nie priamy vrah, Roman Davydov, mal pricestovať do Nemecka na schengenské vízum, vydané na slovenskom generálnom konzuláte v St. Peterburgu. Rusko akúkoľvek účasť na vražde popiera. Ukazovanie na Slovensko začal britský internetový portál Bellingcat (Zvoniaca mačka), formálne súkromný, aj keď zrejme naviazaný na západné tajné služby. Slovensko nemalo odvahu povedať, že čo nás je do súkromného portálu, len si „vyžiadalo“ čas na preverenie veci. Teraz dospelo k „podozreniu“ a vypovedalo troch ruských diplomatov a Američania nás promptne pochválili.

Vypovedanie ruských diplomatov nám veľmi škodí vo vzťahu k Rusku, s ktorým objektívne máme historicky osobitné vzťahy. Naviac, Čečensko je klanovo existujúca spoločnosť a kto si na Slovensku dovolí sväto-sväte tvrdiť, že minulý rok v Nemecku nešlo o vyrovnávanie nejakých klanových účtov. V Európskej únii má Španielsko osobitné vzťahy k Latinskej Amerike a hrdo sa k tomu hlási. Keď počas studenej vojny USA organizovali izoláciu Kuby, Španielsko ju schválne úplne nedodržiavalo. Bolo komunikačným kanálom k Havane a všetci to rešpektovali, tešili sa a cez Španielsko s Kubou komunikovali, keď bolo treba. Kedy sa Slovensko otvorene prihlási k osobitným vzťahom k Rusku a ponúkne svoje dobré služby smerom na Rusko aj iným? Veď všetci to aj tak vedia. Niektorí západní diplomati v Bratislave majú okrem iných úloh aj osobitnú úlohu sledovať naše rusofilné vzťahy. Môžu zašifrovane poslať na svoje ministerstvá správu, že za 12 rokov, v roku 2032 uplynie 200 rokov od vydania Kollárovej Slávy dcery so známym veršom:

O mocné tam opri se dubisko, jenž vzdoruje zhoubným až dosaváde časúm.

Pod dubiskom Kollár rozumel Rusko.

Niečo sa už možno začalo diať. Premiér Matovič dnes (11. 8. 2020) zavesil na svoju sociálnu sieť výrok: „Áno, Rusi sú naši slovanskí bratia“.


 

JUDr. Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti