13.9.2021 00:23:30

Ján Čarnogurský: Pricestoval pápež

Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
(foto: Marek Kaľavský)


Pápež František zavítal dnes (nedeľa 12.9.) na trojdňovú návštevu Slovenska. Návštevu oznámil sám pred 3-mi mesiacmi, prekvapujúco a dodnes sú vatikanisti plní dohadov, prečo uprednostnil práve Slovensko. Konkrétny, „racionálny“ dôvod sa asi nedozvieme, preto môžeme snívať.

 
Pápež Ján Pavol II. povedal slovenským pútnikom ešte v roku 1996, že Slovensko zohrá v 21. storočí dôležitú úlohu v Európe. Kardinál Tomko povedal nedávno v novinovom rozhovore, že pápež o nás vie veľa vecí, pri ktorých by nás ani nenapadlo, že ich o nás vie. Slovensko leží v bývalej Panónii a máme dobré vzťahy na Východe aj na Západe. Metódou terajšieho pápeža nie je tvrdý postoj k druhej strane. Na stretnutí s moskovským patriarchom v Havane 12. februára 2016 najďalekosiahlejšie vyšiel v ústrety predstavám patriarchu o pôsobení oboch cirkví na Východe. Pápež je kvintesenciou Západu. Väčšinový katolicizmus je pevnejším spojivom Slovenska so Západom než EÚ alebo NATO. Slovensko sa najviac hlási k odkazu svätých Cyrila a Metoda spomedzi všetkých krajín a oni prišli z Východu, z Byzancie. Ale keď kráľ Svätopluk v 9. storočí previedol Slovensko, Panóniu na Západ a vyhnal Metodových žiakov, Slováci sa za tisíc rokov nevrátili na Východ napriek tomu, že arpádovci bojovali medzi sebou a panónske kráľovstvo prežívalo krízy. Ani reformácia nezískala Slovákov, aj keď tam už zohral úlohu princíp „cuius regio eius religio“ (čia vláda, toho náboženstvo). Je v nás aj Svätoplukov obrat na Západ, aj odkaz svätých Cyrila a Metoda. Možno tam niekde možno hľadať tajomstvo súčasnej pápežovej návštevy v našej krajine.

Mám vstupenku na stretnutie pápeža s mládežou v Košiciach aj na záverečnú svätú omšu v Šaštíne. Návštevu na Luníku IX v Košiciach si pozriem v televízii a prečítam v novinách. 4. októbra 1999 som ako minister spravodlivosti zorganizoval brigádu obyvateľov Luníka IX pri čistení sídliska. Sám som s nimi pracoval a nahadzoval som smetie na nákladné autá. Predtým sa na mňa obrátili a mali rôzne návrhy na zlepšenie situácie na sídlisku. Povedal som im, že najskôr musia sídlisko vyčistiť, sami a ja im pri tom pomôžem.

JUDr. Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti