03.7.2020 08:20:44

Ján Čarnogurský: Príbeh sochy, ktorú ubránili

Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
(foto: Facebook)


Už týždne vidíme a počúvame v médiách o sochách a pomníkoch v krajinách bielej civilizácie, ktoré poškodzujú, strhávajú, zneucťujú rozvášnené alebo zakúpené davy. To je čas rozpovedať príbeh sochy, ktorá stojí na svojom mieste už 90 rokov, pretože ju ľudia ubránili.V obci Predmier v okrese Bytča postavili pomník generálovi Štefánikovi už dva týždne po jeho tragickej smrti, v máji 1919. Postavili ho legionári a občania obce na znak úcty voči vedcovi, generálovi, diplomatovi. Bol to len dočasný pomník a v októbri 1930 na jeho miesto postavili sochu v životnej veľkosti, autorom sochy je sochár Pavol Bán. Postavili ju z verejnej zbierky. Stojí v parčíku v centre obce uprostred storočných líp. Predmier má zmysel pre kultiváciu dávnych tradícií, veď sa tam narodil prvý slovenský románopisec Jozef Ignác Bajza.

Ťažké časy pre udržanie sochy nastali po nástupe komunizmu. Štefánik bol ministrom vojny v prvej československej vláde, veliteľom légií, ktoré v Rusku bojovali proti boľševikom. O  boľševikoch sa vyjadroval veľmi odsudzujúco. Začiatkom 50-tych rokov sa v Československu odstraňovali sochy na dennom poriadku a taký osud by bol stihol aj Štefánikovu sochu v Predmieri. Sochy Štefánika odstránili prípadne zničili v Bratislave, Trnave,  Košiciach, Leviciach a v iných mestách. Predmierčania si však nechceli dať svojho Štefánika a sochu strážili deň aj noc lebo odstraňovanie sochy ako bol Štefánik sa dialo v noci. Prišli autá s brigádou, tá sochu strhla a autá ju odviezli na zničenie, v lepšom prípade do muzeálnej pivnice. V Predmieri by sa im to nepodarilo, pretože obyvatelia obce sochu strážili a keby niekto chcel sochu odstrániť, zburcovali by celú obec. Neskôr mal už režim iné starosti a na sochu sa akoby zabudlo. V Predmieri sa zachovala Štefánikova socha ako jediná na Slovensku. Prispela k tomu aj poloha sochy a obce. Cesta Považská Bystrica – Žilina viedla popri obci, máloktoré auto zabočilo do Predmiera. Socha stála v parčíku, chránená lipami pred neinformovanými pohľadmi. Ale svoje posolstvo niesla.

Na výročie Štefánikovho narodenia, 21. júla 1989 zvolala slovenská opozícia verejné zhromaždenie k Štefánikovej soche do Predmiera. Výzvu uverejnili zahraničné rádiá Hlas Ameriky a Slobodná Európa. Zišlo sa nás tam asi 15 osôb a zaznela výzva na demokratizáciu režimu a slobodné voľby. Štátna bezpečnosť zhromaždenie nahrávala a jeho priebeh sa dostal aj do obžaloby proti Bratislavskej päťke. Potom režim padol, socha Štefánika sa zachránila. Čo čert nechcel, v júni 1998 sa prehnal nad Predmierom výchor a vyvrátil košatú 200-ročnú lipu, ktorá mala chrániť sochu, ale teraz ju zhodila a poškodila. Opäť občania urobili zbierku, prispela aj slovenská vláda a za rok stála rekonštruovaná socha na svojom mieste. Keď pôjdete okolo Predmiera autom, odbočte a pozrite si sochu.

Poznámka pred záverom. Na mieste, kde stojí socha Štefánika, stála predtým socha uhorskej kráľovnej Alžbety, nazývanej Sissi. Legionári sochu Sissi zbúrali a na jej miesto postavili najskôr mohylu Štefánikovi, neskôr ju obec nahradila sochou.

Dnes, keď vo svete búrajú sochy, Štefánikova socha v Predmieri je pomníkom štátnikovi, ktorý sa zaslúžil o našu slobodu, umeleckým dielom, od roku 1991 národnou kultúrnou pamiatkou a pamätníkom občianskej odvahy Predmierčanov.

Kto to chce strhávať sochy, ničiť ich a znevažovať?

Statuaries and memorials matter.     

JUDr. Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti