22.11.2021 14:47:06

Ján Čarnogurský: Novinky z posledných dní

Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
(foto: Marek Kaľavský)


V dňoch 9. – 10. novembra som sa zúčastnil v Simferopole na Kryme konferencie pod názvom „Krym v súčasných medzinárodných súvislostiach“.Predniesol som príspevok, link pripájam. Prevzal som aj Krymské štátne vyznamenanie „Medajla Gasprinskogo“.

Na konferencii odznelo viac zaujímavých príspevkov. Účastník z Moskvy, ktorého poznám z Valdajského klubu, vyjadril určitú kritiku súčasnej ruskej zahraničnej politiky, že je príliš defenzívna a mala by byť ofenzívnejšia. Západ sa má na čo tešiť.

Druhý deň sme navštívili Kerč, najstaršie ruské mesto a začiatok nového mostu na ruskú pevninu. Z jedného múzea chýbajú dva exponáty. Boli zapožičané na výstavu do Holandska. Holandské súdy teraz rozhodli, že exponáty (prevažne skýtske zlaté šperky) vrátia do Kyjeva. Ruskí advokáti sa odvolajú na európsky súd. Európsky súd pravdepodobne potvrdí rozhodnutie holandských súdov, ale tým sa rozšíri zodpovednosť za nevrátenie exponátov na Krym na celú Európsku úniu a Rusko prípadne si bude môcť ponechať akúkoľvek európsku štátnu hodnotu ako náhradu.

Navštívili sme aj múzeum v Adžimuškajskom kameňolome. Počas vojny sa tam uchýlilo asi 15 tisíc sovietskych vojakov a civilistov (kameňolom je v podzemí), keď Nemci vytlačili Červenú armádu z Krymu. Nemci na nich púšťali plyn, veľké letecké bomby, museli si v podzemí vykopať čakanmi 15 metrov hlbokú studňu. Nemci kameňolom dobyli v októbri 1942 (od mája), zostalo v ňom len 48 zranených ľudí. Ale nevzdali sa.

17. novembra som sa zúčastnil v Bratislave na Šafárikovom námestí manifestácie/demonštrácie na výročie Novembra. Ja som hovoril na tému zahraničnej politiky. Ostatní rečníci riadne kritizovali vládu. S určitým prekvapením som potom zaregistroval priaznivé ohlasy na moje vystúpenie. Linky prikladám.

17. novembra som sa zúčastnil aj diskusie v STV 2 relácie Do kríža. Diskutovali sme na tému Čo by bolo, keby ... Keby za prezidenta bol zvolený Dubček a nie Havel, keby bola zakázaná komunistická strana atď. Link taktiež prikladám.

JUDr. Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti