17.8.2020 15:06:04

Ján Čarnogurský ml.: Neobratný tender Ministerstva obrany. Naď ide v stopách smeráckych ministrov

Ján Čarnogurský ml. počas základnej vojenskej služby pri nácviku diverznej činnosti - ničenie mostu výbuchom
Ján Čarnogurský ml. počas základnej vojenskej služby pri nácviku diverznej činnosti - ničenie mostu výbuchom
(foto: Archív Čarnogurský)


Bolo mi cťou slúžiť vlasti ako dôstojník 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline a najmä, zbrane ma bavia. Nedávno naše Ministerstvo obrany vypísalo tender na kúpu 80 krátkych samopalov pre vojenskú políciu. Dokonca aj predpísalo, že to musia byť výlučne nemecké samopaly značky Heckler und Koch UMP s príslušenstvom, a to najmä s tlmičom, deflektorom a návodom na použitie. (HSP)Cena? Smiešnych 314.166,66 EUR!

Dovolím si poznamenať, že podstatne lepšia zbraň rovnakej kategórie sa vyrába na Slovensku, a stojí iba štvrtinu ceny. Ide o Stribog SP9 A3S vyrábaný slovenskou firmou Grand Power z Banskej Bystrice. Stribog je inak meno staroslovanského boha vetra.

Aj v zahraničí, a to nielen v Európskej únii, sa vyrábajú porovnateľné zbrane, napríklad CZ Scorpion Evo 3, Brügger & Thomet MP9, Kriss Vector, a ďalšie. Mnohé z nich sú fakt lacnejšie, a pritom úplne porovnateľné s HK UMP. Tak prečo slovenskí vojenskí policajti nakupujú výlučne Heckler und Koch, jednu z najdrahších zbraní v svojej kategórii na trhu?

Pozrime sa, čo o takomto verejnom obstarávaní hovorí zákon.

Podľa ustanovenia § 10 ods. 2 zákona o verejnom obstarávaní, verejný obstarávateľ musí dodržať princíp rovnakého zaobchádzania, princíp nediskriminácie hospodárskych subjektov, princíp transparentnosti, princíp proporcionality a princíp hospodárnosti a efektívnosti.

Podľa ustanovenia § 10 ods. 3 zákona o verejnom obstarávaní, príprava a zadávanie zákaziek sa nesmie realizovať so zámerom narušenia hospodárskej súťaže bezdôvodným zvýhodnením alebo znevýhodnením určitých hospodárskych subjektov.

V zmysle citovaného zákona je uvedené obstarávanie krátkych samopalov pre vojenských policajtov nie celkom v súlade so zákonom. Uprednostňuje iba jedného výrobcu a vôbec nie je hospodárne. Vraj náš štátny rozpočet má kvôli COVIDu veľmi nízke príjmy v tomto roku. Prečo teda slovenskí vojenskí policajti nemôžu kúpiť svojich 80 krátkych samopalov na Slovensku, za necelých 80.000 EUR, namiesto 314.166,66 EUR? Rozdiel by mohli použiť podstatne lepšie a efektívnejšie.

Podľa mňa nezaškodí, keď muži vedia aj tancovať aj strieľať, a oboje robia s noblesou.

Slovenský Stribog je ľahší ako HK UMP, má veľmi malý spätný náraz a vyššiu kadenciu. Stribog je jednoducho modernejšia a lepšia zbraň. A podstatne lacnejšia.

Tvorca Stribogu, pán Jaroslav Kuracina, je slovenský technický prodigy a patrí medzi najlepších konštruktérov zbraní na svete. Škoda, že jeho schopnosti dokáže na Slovensku oceniť málokto.

Vraj, ak chceš mier, priprav sa na vojnu (sic pacem, para bellum). V prípade ozajstnej vojny budeme potrebovať našich miestnych, slovenských výrobcov dobrých zbraní. Pán minister obrany Naď to určite vie. Ešte aj v susednom neutrálnom Rakúsku sa armáda vyťahuje, že všetky zbrane, ktoré používa, sa vyrábajú u nich, v Rakúsku. Za predchádzajúcej vlády ministerstvo nakupovalo zbrane najmä v zahraničí.

Pre istotu, vo veci uvedeného tendra bude asi dobré poslať pánovi ministrovi aj oficiálne námietky. Aby konečne nastala zmena aj na ministerstve obrany.


JUDr. Mag. Ján Čarnogurský ml.