06.8.2020 15:58:08

Ján Čarnogurský: Ku knihe od Františka Vnuka

Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
(foto: Facebook)


Prečítal som si knihu Františka Vnuka - Po úsvite súmrak. Veľmi dobre zdokumentovaná kniha o vývoji na Slovensku v rokoch 1945 – 48. Je to smutné čítanie ako Slovensko prichádzalo o svoje práva počnúc Košickým vládnym programom až po Tretiu pražskú dohodu.Teraz nejdem písať recenziu, len niektoré zaujímavosti. Na str. 251 cituje komunistického povereníka, ktorý v júni 1946 (po voľbách, ktoré drvivo vyhrala DS) sa vyhrážal svojmu demokratickému partnerovi: „Áno, sú proti mne takí obtulovičovci a čarnogurskovci, ale už sedia alebo budú sedieť všetci.“ Ten výrok vraj padol večer pred tým na porade u Husáka. Zasmial som sa, keď som to čítal.

V novembri – decembri 1989 sa disidenti, ku ktorým som patril aj ja a komunisti dohodli, že vznikne čalfova vláda (ja som bol v nej prvým podpredsedom), Husák prijme jej sľub (tak to predpisovala ústava) a hneď potom podá demisiu. Tak sa aj stalo. Čiže druhá generácia čarnogurských potom vyhodila Gustáva Husáka z funkcie prezidenta aj z politiky.

Na str. 607 cituje z denníka britského veľvyslanca v Prahe Piersona Dixona (bol novým britským veľvyslancom). Ten začiatkom roka 1948, ešte pred Februárom, pred odchodom do Prahy navštívil predsedu vlády Clementa Atleeho pre posledné politické inštrukcie. Atleemu povedal, že hneď po obligátnych návštevách v Prahe chce odísť do Bratislavy. Atlee to schválil a povedal: Slováci sú oveľa tvrdší chlapi než Česi a sú menej naklonení podľahnúť komunistickému vplyvu.

Na str. 548 cituje prezidenta Beneša. V lete 1946 Beneš povedal: „Nejsme v Česko-Slovensku mezi Východem a Západem, my jsme zeměpisne mezi Sovětským svazem a reakčním Německem. Kdyby došlo ke konfliktu, není pochyby co budeme dělat. Pujdeme se svým spojencem. A naše zeměpisné položení je neměnné a tudíž politika je neměnitelná.“

JUDr. Ján Čarnogurský