18.6.2020 12:53:14

Ján Čarnogurský: Cena tovaru a vlastenectvo

Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
Advokát, dlhoročný disident, zakladateľ a prvý predseda KDH, bývalý premiér SR
(foto: Facebook)


SME uverejnilo 1. júna článok, či sa dokáže Rusko uživiť samo. Napísal som na článok odpoveď, poslal som ju ešte v rovnakom týždni do redakcie SME, telefonoval som so sekretárkou redakcie, ale SME môj článok neuverejnilo. Asi uverejňuje len demagogické protiruské materiály. Uverejňujem preto odpoveď takýmto spôsobom. SME prinieslo 1. júna článok Eugena Gindla s provokatívnym nadpisom: Dokáže sa Rusko uživiť samo? Odpoveď je krátka a vôbec nie provokujúca: samozrejme, že sa dokáže. Rusko je najväčším svetovým vývozcom obilia. Za obilie získava väčšie tržby ako za zbrane, pritom Rusko je na druhom mieste vo vývoze zbraní, po Spojených štátoch. Už len za tržby za obilie si môže dovoliť nakupovať iné potraviny, ktoré dováža. Keď Rusko ako odpoveď na západné sankcie zastavilo dovoz mäsa z Európskej únie, Európska únia podala sťažnosť na Rusko na Svetovú obchodnú organizáciu, aby dovoz obnovilo. Západné sankcie ruskému poľnohospodárstvu pomohli. Rusi odpovedali protisankciami a domácim výrobcom odstránili konkurenciu. Bol som na stretnutí v Rusku, keď zástupca ruských výrobcov syrov apeloval na prezidenta Putina, aby sa snažil sankcie proti Rusku čo najviac predĺžiť, pretože sankcie im pomáhajú.

Ale v článku sa uvádzajú ďalšie výrobky a odvetvia, v ktorých Rusko vraj zaostáva. Väčšina nemocníc v Rusku je zadlžená. To bude asi pravda, ale je situácia na Slovensku iná? Pochybujem, či by autor našiel na Slovensku ku koncu minulého roka štátnu (verejnoprávnu) nemocnicu, ktorá by nebola zadlžená. Bol som vo viacerých vládach a zakaždým sme museli uprostred roka navyšovať rozpočet zdravotníctva, pretože nemocnice boli zadlžené a neboli schopné vykonávať niektoré operácie.

Stúpa dovoz strojov, zariadení, dopravných prostriedkov, elektroniky pre zaostávanie ruskej technológie a vedy. Zaostávanie ruskej technológie a vedy. Ako si potom možno vysvetliť, že Američania deväť rokov dovážali svojich kozmonautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu na ruských raketách, pretože sami nemali raketu, ktorá by toho bola schopná? Až teraz im Muskova raketa vytrhla tŕň z päty. Rusko zaviedlo do výzbroje rakety, letiace rýchlosťou 15 až 20 machov (rýchlosť zvuku), Západ takéto rakety zatiaľ nemá. Aké to vedecké objavy umožnili konštrukciu takých rakiet? Je fakt, že v Moskve alebo v Sankt Peterburgu takmer neuvidíte ruské osobné auto, po uliciach jazdia samé západné alebo japonské a kórejské autá, aj keď vyrobené v Rusku. Asi sú naozaj o niečo lepšie. Rusov to, zdá sa, netrápi. Kúpia si, čo je lepšie. V Moskve vidieť takmer pravidelne bilboardy, propagujúce nejaký tovar s dôvetkom: je to dokonalá nemecká technika. Pýtal som sa známej z Nemecka, či si vie predstaviť taký bilboard napríklad vo Francúzsku, odpovedala mi rezolútne, že nie. Na druhej strane, nestretol som sa s výzvou: kupujte tovar vyrobený v Rusku. Na Slovensku také výzvy na slovenský tovar poznáme. Niekedy ma napadol citát od Karla Čapka z Anglických listov: “Národové, nesnažte se dělat anglický trávník, nedovedete to.“

Lieky. V Rusku je určite väčší podiel liekov vyrobených v Rusku ako na Slovensku, vyrobených na Slovensku. Ruský štát nakupuje aj drahé lieky zo zahraničia pre svojich občanov. Krach malých podnikov v dôsledku koronavíru. Ale veď o čom sa najviac píše teraz u nás? Ako budú u nás krachovať najmä malé podniky, ktoré stratili odbyt v dôsledku pandémie. Nezamestnanosť stúpa u nás už teraz. Štátnu podporu dostávajú podniky aj v Rusku, výšku s našou neviem porovnať. Nízka cena ropy a plynu. Terajšia nízka cena ropy a plynu je dôsledkom dohody medzi Ruskom a Saudskou Arábiou. Takým spôsobom chcú konkurenčne zničiť americké spoločnosti ťažiace bridlicový plyn. Či im to vyjde, uvidíme. Je to čisto obchodný spor, akých bolo a bude. Zatiaľ na ňom získavame aj my na benzínových pumpách.

Na záver trochu všeobecne. Rusi si zakladajú na tom, že sú osobitnou civilizáciou. Najbližšou k európskej, ale osobitnou. Sú hrdí na svoje dejiny, aj keď boli často veľmi krvavé. Dejiny ich formovali. Vďaka nim zachytili nápor Tatárov, porazili Napoleona aj Hitlera. Hitlerova armáda sa na západnom kontinente takmer nestretla s odporom, v Rusku vykrvácala. Churchill uvažoval, že ak Hitler vyhrá na Východe, Anglicko sa neudrží a britská vláda, parlament, kráľovská rodina sa budú musieť preniesť do Kanady. Ruská historiografia si všimla, že Rusi dokážu vyrábať najlepšie zbrane, ale spotrebný tovar nedokážu. Jednoducho tak dejiny sformovali mentalitu národa.

Článok Eugena Gindla je typický pre slovenskú publicistiku o Rusku. Vyvodzuje súdy o Rusku takmer výlučne na základe materiálnych parametrov. Isteže, aj Rusi chcú žiť čo najlepšie. Ale milujú svoju krajinu. Nedovolia siahnuť na jej slobodu. Sú ochotní prinášať za svoju krajinu obete. Celý verejný život v Rusku podporuje v ľuďoch pocit vlastenectva. Na pochody Nesmrteľný pluk prichádzajú milióny ľudí spontánne, bez predchádzajúcej organizácie. Naproti tomu u nás sa výzvy na vlastenectvo posudzujú div nie ako fašizmus. Nepestuje sa vlastenectvo ani k Slovensku ani k Európe (keď už sme v EÚ). V tom je najväčší rozdiel medzi Ruskom a Slovenskom.

JUDr. Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti