01.2.2023 08:18:02

Ján Čarnogurský: Amerika na Ukrajine otáča

Advokát, disident, osnovateľ politického konzervativizmu na Slovensku, niekdajší premiér SR
Advokát, disident, osnovateľ politického konzervativizmu na Slovensku, niekdajší premiér SR
(foto: Marek Kaľavský)


Ruská vojenská operácia na Ukrajine čoskoro bude trvať rok. Ruská armáda a jednotky Donecka a Luganska obsadili určité územie svojich oblastí, aj keď sa stiahli od Kyjeva a Chersonu.Operácia nepostupovala tak rýchlo ako sa všeobecne očakávalo, ale teraz dokonca na oboch stranách hovoria o blížiacej sa ruskej ofenzíve. Ruská armáda postupuje na Donbase (východný front) zatiaľ stále pomaly, ale strategická iniciatíva je na jej strane. Západ schválil dodanie Ukrajine tankov Leopard, Abrams, Challenger zatiaľ v celkovom počte asi 120 kusov, ale na úspešný tankový útok potrebuje Ukrajina vzduchovú prevahu nad bojiskom a tú nemá. Aj západné tanky sú zraniteľné zhora. Keď oblohu nad nimi nebudú chrániť ukrajinské lietadlá, nové dodané tanky budú horieť ako predchádzajúce.

Prelom oproti doterajšiemu stavu spočíva v inom.

V Spojených štátoch je výskumný ústav pre strategické otázky, ktorý sa volá RAND Corporation. Vypracúva strategické analýzy pre americkú vládu a prípadne iné vlády, ktoré si to zaplatia. Patrí skôr ku hlavným rusofóbnym inštitúciám v Amerike. V roku 2019 vypracoval správu pod názvom Zaťažiť Rusko: Súťaženie z výhodného (pre USA) terénu (Extending Russia: Competing on Advantageous Ground). Správu podrobne analyzoval Vladimír Palko (jeho analýzu si môžete prečítať). RAND Corporation navrhoval stratégiu, na ktorú Rusko reagovalo najskôr návrhom prezidentovi Bidenovi, aby sa dohodli na neutralite Ukrajiny a keď Západ návrh neprijal, spustilo špeciálnu vojenskú operáciu.

Akokoľvek sa zdal ruský postup pomalý, druhej strane sa zdalo nepochopiteľné, že Rusko ešte nie je porazené. Proti Rusku stojí najväčšia vojnová koalícia v jeho dejinách. Proti 150-miliónovému Rusku stojí celé NATO, čiže asi 900 miliónový súbor štátov. Na druhej strane, Rusko aspoň nepriamo podporuje väčšina ľudstva (populačne), prejavilo sa to pri hlasovaní v OSN.

RAND Corporation toto všetko registruje a vydalo novú správu, teraz už priamo k rusko-ukrajinskému konfliktu pod názvom Vyhnúť sa dlhej vojne (Avoiding a long War), s dátumom január 2023. V správe píše presný opak toho, k čomu vyzývalo doteraz. Píše, že v dlhej vojne bude mať Rusko viac výhod ako Západ, Ukrajinu treba tlačiť do mierových rokovaní s Ruskom a nemajú sa jej dodávať zbrane a peniaze bez záväzku k mierovým rokovaniam. V mierových rokovaniach má Ukrajina súhlasiť, že nevstúpi do NATO (Čítate? Doteraz to bola pre Západ neprijateľná požiadavka). Majú sa zrušiť sankcie proti Rusku.

Správa RAND Corporation je signálom, že Západ si uvedomuje, že na Ukrajine prehráva. Možno ďalším signálom je Bidenova odpoveď novinárovi, že Ukrajine lietadlá F-16 nepošle. Ale bez lietadiel tanky nebudú mať dlhú životnosť.

Nemecký kancelár Bismarck povedal ešte v 19. storočí, že Rusko sa dá poraziť len ak sa proti nemu poštve Ukrajina. Vlastenectvo a oduševnenie ruských vojakov možno posiela Bismarckov výrok do archívu.Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti